Wydarzenia / Relacje / Opinie

„Ścieżkami Pana Herberta” – obchody 100. urodzin Zbigniewa Herberta w Sienie i Orvieto

zdjecie str 64

Barbarzyńca w ogrodzie to zbiór esejów Zbigniewa Herberta, który ukazał się po raz pierwszy w 1962 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik w Warszawie. Te poświęcone kulturze i sztuce szkice powstały jako efekt podróży Herberta po Europie, którą odbył pomiędzy majem 1958 a kwietniem roku 1960. W słowie od autora zamieszczonym na początku wskazywanej publikacji przeczytać można: „Czym jest ta książka w moim pojęciu? Zbiorem szkiców. Sprawozdaniem z podróży. Pierwsza podróż realna po miastach, muzeach i ruinach. Druga – poprzez książki dotyczące widzianych miejsc. Te dwa widzenia, czy dwie metody, przeplatają się ze sobą”. Jednym z krajów odwiedzonych wówczas przez pisarza były Włochy. I to one, w roku 2024, czyli w stulecie urodzin poety, stały się przestrzenią pozwalającą przypomnieć jego sylwetkę i twórczość poprzez organizację interdyscyplinarnego projektu ph. „Ścieżkami Pana Herberta”. Działanie to, zrealizowane przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z włoskimi Urzędami Miejskimi w Sienie i Orvieto oraz Instytutem Polskim w Rzymie, wspierane przez Fundację 64 im. Zbigniewa Herberta oraz UNESCO, to instalacja złożona z siedmiu standów, które stanęły w miejscach odwiedzonych przez Herberta w 1959 roku i następnie przez niego opisanych. Wszystkie siedem punktów to przestrzenie szczególnie istotne z perspektywy tamtej podróży. Składające się na ten herbertowski szlak cztery sieneńskie punkty (Palazzo Pubblico, Pinacoteca Nazionale di Siena, Santa Maria della Scala, Fortezza Medicea) oraz trzy znajdujące się w Orvieto (stacja kolejki P. Cahen Funicolare, Via dei Gualtieri / Via del Duomo – główne ulice miasta, Piazza Duomo – plac przy katedrze) stanowią trasę dającą możliwość zwiedzania Sieny i Orvieto szlakiem polskiego poety-podróżnika.

Czytaj więcej: „Ścieżkami Pana Herberta” – obchody 100. urodzin Zbigniewa Herberta w Sienie i Orvieto

Rozwój umiejętności miękkich poprzez ruch i taniec – warsztaty Magdaleny Pytkowskiej

W październiku 2024 roku w Bibliotece Norwida odbyły się dwa pierwsze warsztaty w ramach projektu Biblioteki Obcojęzycznej „Amerykańska kultura, ruch i rozwój osobisty – wzmacnianie potencjału młodych osób i liderów w lokalnych społecznościach” (program america@your library, środki z Departamentu Stanu USA). Bardzo się cieszę, że po raz kolejny udało się pozyskać środki z programu ameryka@twojej bibliotece, tym razem na innowacyjne warsztaty rozwoju osobistego poprzez ruch. Do ich poprowadzenia zaprosiłam Magdalenę Pytkowską – terapeutkę holistyczną, dyplomowaną psychoterapeutkę somatyczną w nurcie DMT (Dance Movement Therapy – Terapia Tańcem i Ruchem), która od ponad 10 lat zajmuje się profesjonalną praktyką terapeutyczną i praktyką DMT (profil na FB Dusza w Ciele). Zaproponowała spotkania dla animatorów pracujących z grupami, mające na celu przede wszystkim rozwój osobisty i poszerzenie samoświadomości cielesnej, emocjonalnej i mentalnej. Oba warsztaty trwały ok. trzech godzin – zaistniała duża potrzeba omówienia wszystkich ćwiczeń, potrzeb uczestników jako animatorów, ich słabości i mocnych stron oraz tego, co mogą wykorzystać w praktyce w pracy z grupami. Spotkania rozpoczęły się od tańców w kręgu integrujących grupę, a następnie zaproponowano różne doświadczenia angażujące ciało w ruchu, w różnych konstelacjach – w pojedynkę, w parach, w grupie. Czasami interakcja z drugą osobą w ruchu lub tańcu polegała na pozdrowieniu jej gestem, uśmiechem, zauważeniu czyjejś obecności. Można było badać swoje granice, doświadczać budowania połączeń z innymi ludźmi na poziomie niewerbalnym. Poprzez różne ćwiczenia uczestnicy badali to, co jest pomiędzy zatrzymaniem a ruchem, własną przestrzenią a wspólną przestrzenią, byciem samemu a byciem razem, tym, co wewnątrz a tym, co na zewnątrz, działaniem a odpoczynkiem, dawaniem a przyjmowaniem. Doświadczali takich elementów własnej cielesności i ruchu, jak czas, ciężar, przestrzeń i przepływ. Jak podkreśla Magdalena Pytkowska, w spontanicznym, improwizowanym ruchu i tańcu można zyskać lub pogłębić świadomość siebie – swoich emocji, treści mentalnych i ciała/ruchu oraz połączenia pomiędzy nimi. „Samoświadomość daje nam możliwość wyboru tego, co nam służy i zaniechania tego, co już nas nie wspiera”.

Czytaj więcej: Rozwój umiejętności miękkich poprzez ruch i taniec – warsztaty Magdaleny Pytkowskiej

Ćwiczenia według metody Aleksandra Lowena – warsztaty dla animatorów pracujących z grupami

W styczniu 2025 roku w Bibliotece Norwida udało się zorganizować niecodzienne warsztaty dla bibliotekarzy z południowej części województwa oraz pracowników Biblioteki Norwida pt. „Rozwinięcie umiejętności miękkich metodą amerykańskiego terapeuty Aleksandra Lowena”. Prowadziła je psycholożka i trenerka Viktoriia Korol i wzięło w nich udział 20 uczestników z Zielonej Góry, Jasienia, Łęknicy, Bojadeł, Zaboru, Trzebiela i Kolska. Czym jest metoda Aleksandra Lowena i w czym może nam pomóc? Jest to metoda psychoterapeutyczna, w której człowiek jest postrzegany jako jedność ciała i umysłu. Pracując jednocześnie na obu poziomach, mamy możliwość osiągnięcia lepszego samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Zajęcia w takiej grupie polegają na wykonaniu serii bardzo prostych ruchów, które pomagają nawiązać lepszy kontakt z własnym ciałem, zrelaksować się, zwiększyć świadomość własnych emocji oraz udrożnić przepływ energii życiowej w całym ciele. Jak tłumaczy Viktoriia Korol (psychoterapeuta pracy z ciałem według A. Lowena), poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych możemy poczuć, że żyjemy, wrócić do siebie, do własnego ciała i płynących z niego uczuć, zrelaksować się i poczuć przyjemne pobudzenie. Nie uciekamy również od emocji „do głowy”, do analizowania ich i rozważań, ale odczuwamy je tu i teraz w ciele. W trakcie godzinnych warsztatów można było również omówić przeprowadzane ćwiczenia i emocje: sygnały i odczucia, które pojawiły się w ciele. Udział w treningu ruchowym według Aleksandra Lowena jest zalecany zarówno jako wspomaganie procesu terapeutycznego bez zależności od nurtu, jak i jako odrębna praktyka rozwijająca świadomość własnego ciała. Viktoriia Korol w swojej pracy kieruje się przede wszystkim empatią i otwartością na drugiego człowieka oraz pozytywnym podejściem do cielesności. Podczas dyskusji podsumowującej warsztaty uczestnicy podkreślili, że była to nowa i interesująca metoda rozwoju osobistego. 18 bibliotekarzy wypełniło ankiety, które zostały poddane analizie i poniżej opisane.

Czytaj więcej: Ćwiczenia według metody Aleksandra Lowena – warsztaty dla animatorów pracujących z grupami

Spotkajmy się i porozmawiajmy o przyrodzie. Dzień Ziemi w Bibliotece Norwida

Biblioteka jest jednym z najpopularniejszych miejsc, w których hasło „dać rzeczy drugie życie” działa najlepiej. Książki w ciągu swojego „życia” trafiają do wielu czytelników, idea wypożyczania zawiera w sobie mocno ekologiczne wartości. Idąc tym tropem, postanowiłyśmy z koleżankami w filiach nr 4 i 9 Biblioteki Norwida zorganizować Dzień Ziemi.

Czytaj więcej: Spotkajmy się i porozmawiajmy o przyrodzie. Dzień Ziemi w Bibliotece Norwida

Kaczka dziwaczka podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Długiem

zdjecie str 59

Jak czytamy na stronie fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom oraz czytelnictwa”. W Długiem, gdzie mieści się Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie i szkoła podstawowa, te słowa bierzemy sobie głęboko do serca. Tak jak w poprzedniej edycji, tak i w tegorocznej biblioteka we współpracy z kadrą nauczycielską przygotowała improwizację wiersza Jana Brzechwy pt. Kaczka Dziwaczka. Takie przedstawienie z udziałem dorosłych stanowi zawsze główny element programu podczas Dnia Dziecka, który obfituje u nas zazwyczaj w rozmaite atrakcje.

Czytaj więcej: Kaczka dziwaczka podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Długiem

DKK przy Wypożyczalni Głównej Biblioteki Norwida - Książka, film, życie

Zielonogórskie Dyskusyjne Kluby Książki nieustannie się rozwijają. Funkcjonujący od ponad 15 lat DKK przy Wypożyczalni Głównej Biblioteki Norwida zasiliły wieloletnie klubowiczki DKK przy Filii miejskiej nr 1. Do grona stałych uczestniczek dołączyły też nowe twarze – damskie i męskie. DKK przy Wypożyczalni Głównej rozkwita! Spotkania odbywają się regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, a oprócz dyskusji wokół książek toczy się wiele innych wartościowych inicjatyw.

Czytaj więcej: DKK przy Wypożyczalni Głównej Biblioteki Norwida - Książka, film, życie

Każdy z nas to jakiś Muminek

Figurki Muminków, książki, piórniki, długopisy, ręczniki z wizerunkami małych trolli można było oglądać do lutego 2025 roku w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie. Kolekcja jest własnością Mai Wilczewskiej, miłośniczki twórczości Tove Jansson i koordynatorki ogólnopolskiej akcji „Czytamy Muminki”.

Czytaj więcej: Każdy z nas to jakiś Muminek

Fanki Anki w Zielonej Górze - 3. Zlot Fanów Ani z Zielonego Wzgórza

zdjecie str 52 1
Kliknij, aby powiększyć

W lipcu świętujemy imieniny Anny. A która dziewczynka ze świata literatury ma takie piękne imię? Oczywiście Ania Shirley, która zamieszkała w Zielonych Szczytach. A ponieważ imieniny najlepiej spędzać w gronie najbliższych, „pokrewnych dusz”, w wigilię imienin solenizantki, czyli 25 lipca, już po raz trzeci odbył się Zlot Fanów Ani z Zielonego Wzgórza w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Tym razem zorganizowano go na świeżym powietrzu – na Norwidowskiej Polanie, czyli bibliotecznym patio.

Czytaj więcej: Fanki Anki w Zielonej Górze - 3. Zlot Fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Od stylowych ilustracji Jana Marcina Szancera do barwnego świata mody – Noc Muzeów w Muzeum Ilustracji Książkowej

zdjecie str 51

W Bibliotece Norwida w Zielonej Górze od 2011 roku funkcjonuje Muzeum Ilustracji Książkowej. Skoro mamy takie biblioteczne muzeum, to i tradycją stało się organizowanie Nocy Muzeów. W tym roku to wydarzenie zorganizowaliśmy już po raz czternasty. Tematy poszczególnych Nocy bywały przeróżne, ale inspiracją zawsze był jakiś element ekspozycji. Mógł to być któryś z okresów w dziejach ilustracji, temat zaczerpnięty z dorobku artysty, którego ilustracje są na wystawie, twórczość zaproszonego ilustratora lub rodzaj techniki graficznej. Przy każdej okazji, a więc także podczas Nocy Muzeów, chcemy promować nasze zbiory, nie zapominając przy tym, że propozycja musi być na tyle ciekawa, by uczestnicy zarezerwowali czas i w sobotni, majowy wieczór skierowali swoje kroki w stronę Biblioteki Norwida. Już w marcu i kwietniu planujemy szczegóły Nocy. Bardzo lubimy tę „burzę mózgów” w naszym zespole, składającym się z pracownic Działu Zbiorów Specjalnych i Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej. Pomocą w przeprowadzeniu imprezy służą też co roku pracownicy innych działów i wolontariusze.

Czytaj więcej: Od stylowych ilustracji Jana Marcina Szancera do barwnego świata mody – Noc Muzeów w Muzeum...

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 – odrzańska wystawa w Bibliotece Norwida

Tematem wystawy zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024 stała się Odra, rzeka rozumiana jako szlak komunikacyjny, specyficzny ekosystem przyrodniczy o potencjale turystycznym, ale również przestrzeń aktywności społecznej, twórczej i kulturowej.

Czytaj więcej: Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 – odrzańska wystawa w Bibliotece Norwida

11. Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego

25 listopada 2024 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze odbyło się 11. Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego pn. „Dobrostan nauczyciela i ucznia”, w którym wzięło udział 112 nauczycieli bibliotekarzy szkół z całej Polski. Po raz kolejny odbyło się w formie zdalnej na platformie ClickMeeting. Forum uroczyście otworzyła i wprowadziła zebranych w tematykę spotkania dyrektor PBW w Zielonej Górze Marzena Szafińska-Chadała.

Czytaj więcej: 11. Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego

Podsumowanie 26. edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. „Olimpiada”

Rok 2024 jest rokiem igrzysk olimpijskich w Paryżu, czyli, potocznie mówiąc, olimpiady. Organizatorzy 26. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA zainspirowali się tym wydarzeniem i takie hasło nadali tegorocznej edycji konkursu. W tym roku nastąpiły istotne zmiany w jego regulaminie. Idąc z duchem czasu, wzorem większości organizatorów podobnych konkursów na świecie unowocześniliśmy formułę, a tym samym ułatwiliśmy uczestnikom przystąpienie do konkursu, czyli umożliwiliśmy nadsyłanie rysunków zarówno pocztą elektroniczną, jak i tradycyjną. Okazuje się bowiem, że dostęp do internetu na świecie jest często łatwiejszy niż znalezienie tradycyjnego urzędu pocztowego i przesłanie rysunku w kopercie. W rezultacie, na skutek tej zmiany napłynęła rekordowa liczba 1038 prac 311 autorów z 57 krajów.

Czytaj więcej: Podsumowanie 26. edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. „Olimpiada”

13 lat programu america@your library w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze

Warto wiedzieć, że biblioteki, które uczestniczą w programie „america@your library”, zostały wyłonione w drodze konkursu przeprowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a WiMBP w Zielonej Górze była jedną z siedmiu bibliotek, które wygrały ten konkurs. 14 czerwca 2012 roku została podpisana umowa o partnerstwie pomiędzy WiMBP im. Cypriana Norwida a Ambasadą USA w Warszawie na realizację programu „Ameryka w twojej bibliotece”, w ramach której powstała Biblioteka Obcojęzyczna. Po podpisaniu umowy biblioteka otrzymała zbiór około 100 książek w języku angielskim i innych materiałów poświęconych Stanom Zjednoczonym, jak również dostęp do internetowych baz danych. Zbiór ten w Bibliotece Obcojęzycznej liczy obecnie kilkaset książek i jest sukcesywnie poszerzany. „Ameryka w twojej bibliotece” to program Ambasady USA w Warszawie skierowany do bibliotek publicznych w Polsce, którego celem jest przekazywanie materiałów na temat Stanów Zjednoczonych oraz prowadzenie związanej z tym działalności. Pierwszym koordynatorem programu „Ameryka w twojej bibliotece” w WiMBP była Benita Sczaniecka, a od 2015 realizację programu powierzono Agnieszce Ginko-Humphries. Z ramienia Ambasady USA w Warszawie dyrektorem ośrodków amerykańskich w Polsce jest Monika Rokicka.

Czytaj więcej: 13 lat programu america@your library w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze

Lubuskie Wawrzyny 2024

zdjęcie

Galę rozdania Lubuskich Wawrzynów 2024, która odbyła się 27 lutego 2025 roku, należy uznać za wydarzenie o znaczeniu jubileuszowym. Minęły bowiem równo trzy dekady od czasu, gdy w 1995 roku po raz pierwszy przyznano Lubuskie Wawrzyny Literackie (laureatem nagrody za rok 1994 w kategorii prozatorskiej został Janusz Koniusz, a w dziedzinie poezji – debiutujący wówczas Krzysztof Fedorowicz). Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci konkurs powiększył się o dwie nowe kategorie – Lubuski Wawrzyn Naukowy i Lubuski Wawrzyn Dziennikarski. Jest to obecnie największa tego typu impreza w województwie, w szerokim zakresie promująca osiągnięcia twórców i badaczy zasłużonych dla regionu, umacniająca poczucie dumy z lokalnej kultury i nauki.

Czytaj więcej: Lubuskie Wawrzyny 2024

Listopad i grudzień w DKK przy Wypożyczalni Głównej Biblioteki Norwida

DKK Wypozyczalnia WiMBP ZG listopad grudzień mniejsze27 listopada 2024 odbyło się kolejne spotkanie DKK przy Wypożyczalni Głównej WiMBP w Zielonej Górze. Na ten jesienny wieczór przeczytałyśmy dwie książki: reportaż Wojciecha Tochmana pt. „Historia na śmierć i życie” i biografię Antoniego Słonimskiego autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak pt. „Słonimski. Heretyk na ambonie”.

Czytaj więcej: Listopad i grudzień w DKK przy Wypożyczalni Głównej Biblioteki Norwida