Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Dzieci i młodzież w bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bjek

IMG 20191105 0955595 listopada świętujemy „ Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”, który jest jednocześnie dniem urodzin Walta Disneya. Ten dzień ma pokazać dzieciom bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.

Czytaj więcej...

Dzień Głośniego Czytania w Siecieborzycach

dgcOgólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole miał wyjątkowy charakter. W rolę bohaterów czytanych wierszy wcielili się przedstawiciele różnych zawodów: pielęgniarka, sekretarka, bibliotekarki, pedagog szkolny i nauczyciele.

Czytaj więcej...

"SAMOSIE" – Historie z życia przedszkolaka

samosieKtóż z nas nie lubi bajek? Tak naprawdę, każdy posiada co najmniej jedną ulubioną, do której z przyjemnością wraca! Bajki pomagają w zrozumieniu siebie i ludzi, są skarbnicą wiedzy o otaczającym je świecie, ułatwiają w radzeniu sobie z różnymi emocjami oraz rozwijają dziecięcą wrażliwość, wyobraźnię i wzbogacają słownictwo.

Czytaj więcej...

Programowanie w bibliotece

warsztatyW bibliotece miejskiej w Szprotawie w ramach grantu „Link do przyszłości" zostały zorganizowane interaktywne warsztaty z programowania z wykorzystaniem robotów Finch. Uczestnikami projektu byli uczniowie szprotawskich szkół podstawowych i gimnazjów zainteresowani programowaniem. Celem projektu jest zainteresowanie młodych nauką programowania i pokazaniem im, że jest to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło świetnej zabawy.

Czytaj więcej...

Akademia Bajki Polskiej

IMG_0747Wiele bibliotek stara się ożywić czytelnictwo wśród dzieci. Witnicka książnica i Przedszkole Miejskie „Bajka" otworzyły Akademię Bajki Polskiej. Tak oto powstała „Uczelnia niższa" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy.

Czytaj więcej...

Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”

4Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo", działający przy Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., obchodził swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczystość, w trakcie której nie zabrakło głośnego czytania, zabaw oraz tęczowego tortu. Wysłuchaliśmy też wykładu Marzanny Kuszyńskiej, dyrektora regionalnego Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". Dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia książek Wydawnictwa Zakamarki.

Czytaj więcej...

„Zwierz – czy wszystko o nim wiesz?”

Projekt edukacyjny od pomysłu do...

Zanim narodził się pomysł...

projekt_zwierzZanim narodził się pomysł na projekt edukacyjny dla dzieci „Zwierz – czy wszystko o nim wiesz?", przegadałyśmy ze sobą wiele godzin (autorka artykułu oraz Natalia Kononowicz – pracownik Biblioteki Piotrusia Pana), „przetestowałyśmy" dzieci, książki i same siebie, w końcu nawiązałyśmy współpracę z zielonogórskim schroniskiem dla bezdomnych zwierząt.

Czytaj więcej...

Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności. Pokonferencyjne przemyślenia

16 kwietnia bieżącego roku w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca tematyki literatury dla młodszych i starszych dzieci. Konferencję zorganizowała Pracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Tematem tego naukowego spotkania, które odbyło się właśnie w Muzeum Literatury było: Wypowiedziane i przemilczane. Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności. Tytuł konferencji brzmi trochę przekornie i prowokacyjnie. Zmusza do zastanowienia się o czym tak naprawdę się mówi, a o czym woli się milczeć. Są bowiem zagadnienia „niewygodne”, budzące skrajne emocje, takie, o których ze względów społecznych, politycznych czy moralnych bezpiecznie nie mówić.

Czytaj więcej...

Fascynacja młodzieży literaturą wampiryczną

Wampiry były obecne w kulturze masowej od początków jej istnienia, ale jeszcze nigdy nie stały się główną dominantą i zarazem najbardziej ,,chodliwym towarem”. Takie bowiem określenie często pojawia się w różnych zestawieniach, dotyczących sprzedaży książek, filmów i gier komputerowych, podejmujących powyższą tematykę. Ową popularność i jednocześnie swoistą masowość mitu trafnie podsumował Aleksander Dumas. Stwierdził bowiem, że wampir będzie nam zawsze towarzyszył, dokądkolwiek byśmy się nie udali.

Czytaj więcej...

Subiektywny poradnik, czyli co nowego w seriach wydawniczych dla młodzieży

W ostatnich latach zakup nowości dla bibliotek dziecięcych to nie lada wyzwanie. Z jednej strony duża ilość nowości, ukazujących się co miesiąc, a z drugiej liche środki, które większość bibliotek dziecięcych otrzymuje na ich zakup. Do tego dochodzi jeszcze moda ostatnich lat na wydawanie i czytanie długich serii wydawniczych. Konieczność zakupu kolejnych tomów kontynuacji, powodująca blokadę środków finansowych, sprawia że stajemy się, jako bibliotekarze, coraz bardziej sfrustrowani podczas wyborów lekturowych.

Czytaj więcej...