Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Wydarzenia / Relacje / Opinie - Bibliotekarz Lubuski

Wydarzenia / Relacje / Opinie

„Witniczanie piszą – Witniczanie czytają” po pięćdziesiątce!

Schowek01Odzew Czytelników przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy opublikowała już ponad pół setki filmików, na których prezentowane są utwory miejscowych twórców. Listę lektorów otworzył Antoni Suchecki, uczeń Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie, który przeczytał fragmenty książki „Young power” Justyny Sucheckiej (zbieżność nazwisk przypadkowa). W pięćdziesiątym odcinku wystąpił Bartek Stańczak, uczeń witnickiej „dwójki”, który czytał fragment „Bajek Środka Świata” Władysława Wróblewskiego. Drugą pięćdziesiątkę otworzyła Natalia Dachnowska, nauczycielka tej samej szkoły, która wybrała fragmenty tomiku wierszy Zofii Sobolewskiej „Dopóki serce bije”.

Czytaj więcej: „Witniczanie piszą – Witniczanie czytają” po pięćdziesiątce!

Spotkanie z Magda Łucyan

LucyanJuż dziś - 17 listopada o godz. 18.00, gościem 10. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej PROZA POETÓW będzie Magda Łucyan absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, która przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła jeszcze w liceum, w 2008 roku.

Czytaj więcej: Spotkanie z Magda Łucyan

Rysuję sobie świat

11W Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie oglądać można wystawę 17 letniej Aleksandry Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury. Autorka najchętniej rysuje twarze, ubrania, postacie z wymyślonych komiksów.

Czytaj więcej: Rysuję sobie świat

PROMOCJA KSIĄŻKI ANDRZEJA FLÜGELA "SCHOWANI DO WORA. WSPOMNIENIA BYŁEGO WYCHOWAWCY WIĘZIENNEGO"

FLUGEL plakatWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida W Zielonej Górze zaprasza 22 września br., godz. 18.00 (Sala im. Janusza Koniusza) na promocję książki "Schowani do wora. Wspomnienia byłego wychowawcy więziennego" Andrzeja Flügela, zielonogórskiego dziennikarza sportowego.

Prowadzenie: Patrycja Flügel-Alaili.

Po spotkaniu możliwość nabycia książek.

Czytaj więcej: PROMOCJA KSIĄŻKI ANDRZEJA FLÜGELA "SCHOWANI DO WORA. WSPOMNIENIA BYŁEGO WYCHOWAWCY WIĘZIENNEGO"

Wystawy na cztery łapy

Ponad 400 widzów obejrzało tegoroczną wystawę Od Filemona do Behemota wgorzowskiej galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się wBibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Ubiegłoroczna prezentacja PodobaMisie również przyciągnęła tłumy. A wszystko dzięki współpracy galerii z Młodzieżowym Domem Kultury.

Czytaj więcej: Wystawy na cztery łapy

Nowa „twarz” magazynu Biblioteki Norwida w Zielonej Górze

15 lutego 2019 roku, po niemal półrocznej przerwie, Dział Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych wznowił działalność. Czas ten był poświęcony na gruntowny remont czwartego piętra Biblioteki Norwida. Dokonano wymiany płytek PCV na wykładzinę obiektową (na powierzchni 900 mkw.), wymieniono świetlówki na lampy ledowe. Zamurowano dwa boczne wejścia do pomieszczenia, w zamian umieszczono nowe drzwi w centralnym miejscu. Wymalowano ściany oraz drzwi do wind towarowych.

Czytaj więcej: Nowa „twarz” magazynu Biblioteki Norwida w Zielonej Górze

W Dąbroszynie piszą, grają i malują

Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie realizuje innowację pedagogiczną „My też jesteśmy artystami!”. Jej treść mieści się w szkolnym programie nauczania, ale wykracza poza standardowe formy lekcji. W przedsięwzięciu uczestniczą uczniowie klas 4-6, ale w niektóre działania są angażowane młodsze dzieci. Autorką innowacji jest nauczycielka języka polskiego Maria Skrzypczak-Wróblewska. Projekt jest realizowany przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy. Harmonogram obejmuje warsztaty artystyczne i literackie oraz konkursy

Czytaj więcej: W Dąbroszynie piszą, grają i malują

10 lat Kleksomanii, czyli Brzechwomania 2018 w Bibliotece Pana Kleksa

W listopadzie 2018 roku wCentrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży wZielonej Górze odbyła się jubileuszowa, 10. edycja konkursu Kleksomania, sprawdzającego znajomość treści książek o przygodach Ambrożego Kleksa. Zazwyczaj adresatami byli uczniowie klas czwartych i piątych szkół podstawowych, jednakże tym razem chciałyśmy dać szansę młodszym dzieciom i zaprosiłyśmy do zabawy wychowanków klas 1-3. Sama tematyka konkursu także nieco uległa zmianie, gdyż sprawdzał on wiedzę z wybranych przez nas 35 utworów, tj. wierszy i bajek Jana Brzechwy, a nie jak dotychczas, jednej z trzech części przygód Pana Kleksa. Dlatego też ta jubileuszowa edycja otrzymała nazwę Brzechwomanii, a nie Kleksomanii.

Czytaj więcej: 10 lat Kleksomanii, czyli Brzechwomania 2018 w Bibliotece Pana Kleksa

Julka, dziewczyna z biglem

19 marca w ramach projektu „Poznaję siebie” zaprosiliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach Anetę Wojciechowską – autorkę książki Julka, dziewczyna z biglem. Licznie przybyli do nas uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach. Była też ich koleżanka – tytułowa bohaterka książki. Dodatkowo w spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach. Dzieci czytały fragmenty książki, miały okazję wzajemnie się poznać ispędzić wspólnie czas.

Czytaj więcej: Julka, dziewczyna z biglem

Co czytelnikom daje spotkanie z pisarzem?

W lutym 2019 roku Filia nr 4 Biblioteki Norwida była miejscem spotkania z Grzegorzem Gołębiowskim. Profesor Gołębiowski jest nauczycielem akademickim i naukowcem, pracuje w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Był wicedyrektorem Biura Analiz Sejmowych. Jest wikipedystą – dzięki jego pracy zasoby Wikipedii są nieustannie aktualizowane i wzbogacane o zdjęcia. Uczestniczy w spotkaniach autorskich, jest zapalonym poszukiwaczem archiwaliów, interesuje się genealogią i historią, wiele podróżuje, lubi czytać kryminały. To część jego zainteresowań i stylu życia, która może pomóc w rozwiązaniu zagadki, dlaczego Grzegorz Gołębiowski pisze.

Czytaj więcej: Co czytelnikom daje spotkanie z pisarzem?

Pisarki na plakaty

W ostatnich latach sporo uwagi poświęca się tematowi czytelnictwa i promocji książki. Priorytetowym zadaniem wydaje się zmiana postrzegania samego aktu czytania. Próby promowania czytelnictwa przez osoby czy instytucje żywo zainteresowane tematem przynoszą zaskakujące i inspirujące efekty. W Polsce można spotkać coraz więcej nowatorskich rozwiązań i nietypowych akcji promujących czytelnictwo. Szczególną dbałością o wychowanie w tradycji literackiej otaczamy młodych ludzi. Warto wprowadzać modę na czytanie. Ale nie zawsze musi być to wzniosłe wydarzenie na ogromną skalę, co udowodnili realizatorzy projektu „Pisarki na plakaty”. Podeszli do sprawy zabawnie i z pomysłem. Międzypokoleniowy projekt skierowali do seniorów i młodzieży niepełnosprawnej. Uczestnicy poznali życie i twórczość pisarek poprzez dramę stosowaną, w tym stymulatory. Mieli też okazję spotkać się z pisarką lub jej reprezentantką i zadać pytania.

Czytaj więcej: Pisarki na plakaty

Biblioteka dla gminy, gmina dla biblioteki

Niniejszy tekst jest streszczeniem wystąpienia, które wygłosiłam na sesji Rady Gminy Zabór. Prezentacja graficznie ilustrowała omawiane treści. Miała na celu promocję biblioteki publicznej, przedstawienie radnym nowej kadencji roli i miejsca książnicy w gminie, jej osiągnięć i wyprowadzenie z tych faktów wniosków odnośnie współpracy na rzecz rozwoju instytucji.

Czytaj więcej: Biblioteka dla gminy, gmina dla biblioteki

Audiobook na żywo? Głośne czytanie Dumy i uprzedzenia w mediatece Góra Mediów!

Nie jest tajemnicą, że w mediatece Góra Mediów wszystkie zbiory zapisane są głównie na nośniku danych CD i DVD. Nie jest także tajemnicą, że tutejsze audiobooki cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Jak głosi stara audiobookowa legenda, kto chociaż raz poznał czar książki mówionej, temu trudno jest sięgnąć nie bez wahania po książkę papierową. Chociaż i ta bez wątpienia jest nieśmiertelna. Miło jednak jest posłuchać. I ta właśnie myśl towarzyszyła mi, kiedy postanowiłam, że miło będzie posłuchać Dumy i uprzedzenia Jane Austen. I chociaż w kolekcji Góry Mediów i taki audiobook możemy znaleźć, to wcale nie zamierzałam go wypożyczać. Zwyczajnie w świecie chciałam, abyśmy my, bibliotekarze, przeczytali tę książkę naszym czytelnikom... no, a przynajmniej jej fragmenty.

Czytaj więcej: Audiobook na żywo? Głośne czytanie Dumy i uprzedzenia w mediatece Góra Mediów!