TUTLANDIA w Gminie Czerwieńsk - Bibliotekarz Lubuski

TUTLANDIA w Gminie Czerwieńsk

tutlandia_czerwiensk_ploty_3_maleMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wraz z filiami w Płotach i Nietkowie uczestniczyła w przedsięwzięciu: Projekt TUTLANDIA. Bawimy się w bibliotece. W Czerwieńsku brała udział klasa I c, w Płotach dzieci klas I-III, w Nietkowie dzieci klas I –III oraz 2. maluszki (2,4 i 2,5 roku). W Czerwieńsku odbyło się jedno spotkanie poświęcone tematom: „Kto się lubi, ten się czubi", „Co w życiu jest najważniejsze" oraz „"Wesoła Tutka i smutna Tuti" w oparciu o scenariusze dołączone do książki pt.: „Tutlandia" Agnieszki Ginko. Z przygodami Tutków dzieci zapoznały się podczas czytania książki przez nauczycielkę w szkole. Na spotkaniu w Bibliotece dzieci zostały zapytane o formy wspólnego spędzania czasu. Pomysłów nie brakowało. Od wspólnych spacerów, wycieczek rowerowych, chodzenia do kina, zabawy w chowanego, po skakanie na trampolinie i czytanie książek. W ramach warsztatów uczniowie zabawili się w poetów. Do wierszyka „Król Sobieski miał trzy pieski: czerwony, zielony, niebieski" należało dopisać zakończenie, które będzie się rymowało. Następnie dzieci wspólnie odgadywały „miny", za którymi kryją się konkretne uczucia. Zastanawiały się, w jaki sposób można ukryć swoje uczucia (czy jest to możliwe). Na pytanie: Co w życiu jest najważniejsze padały różne odpowiedzi. Dzieci zapisywały je na tablicy i trudno było jednogłośnie stwierdzić, co zajmuje pierwsze miejsce. Czy jest to zdrowie, rodzina a może miłość?! Dzieciom przygody w Tutlandii bardzo się spodobały i obiecały, że po wakacjach wrócą na kolejne spotkania związane z drugą częścią książki.
W Płotach dzieci uczestniczyły w trzech spotkaniach. Do biblioteki przychodziła nauczycielka w ramach zajęć świetlicowych. I spotkanie poświęcone było tematowi „Kto się lubi, ten się czubi". Jak się pogodzić i jak miło spędzić czas? Dzieci podzielone na grupy tworzyły zakończenie wierszyka „Król Sobieski miał trzy pieski...", rozwiązywały krzyżówkę, wymyślały rymy. Jednogłośnie stwierdziły, że jest to lepszy sposób na spędzenie czasu niż „granie na tablecie", czy oglądanie bajek. II spotkanie to „Wizyta w teatrze". Na wstępie dzieci zostały zapytane: co to jest teatr, jak należy zachować się w teatrze, kto pracuje w teatrze. Później grupa ochotników przedstawiła nam dzień z życia dzikich zwierząt. Maja, Kinga, Kacper wcielili się w rolę tygrysa, pumy i dzika. Przedstawienie było zaprezentowane bez scenariusza, ale i tak aktorzy zostali nagrodzeni brawami. Następnie dzieci bawiły się w charakteryzatorów. Na gotowych szablonach przyklejały wybrane stroje wcześniej pokolorowane. III spotkanie to tematy ważne każdemu człowiekowi. Uczucia, emocje i to, co jest w życiu najważniejsze. Dzieci wspólnie odgadywały miny Tutki, zastanawiały się, dlaczego Tuti była smutna. Odpowiedzią na pytanie: „Co w życiu jest najważniejsze" są prace plastyczne. Mamy tam zdrowie, miłość, radość, rodzinę, pieniądze... Na ostatnim spotkaniu dzieci zostały poproszone o jeszcze jedną pracę plastyczną. Przedstawia ona rodzinę, wspólne spędzanie czasu. Wydaje się to najlepszym sposobem na podsumowanie projektu. Co w życiu jest najważniejsze: Rodzina!! To odpowiedź dzieci z biblioteki w Płotach.

Tutlandia_Czerwiensk_plotytutlandia_czerwiensk_ploty_2tutlandia_czerwiensk_ploty_4tutlandia_czerwiensk_ploty_5

Patrycja Tietz - Piotrowicz