Baśnie, podania i legendy pogranicza śląsko-łużyckiego - Bibliotekarz Lubuski

Baśnie, podania i legendy pogranicza śląsko-łużyckiego

altGminna Biblioteka w Bieniowie otrzymała  dotację na projekt "Baśnie, opowiadania i legendy pogranicza śląsko - łużyckiego", który skupia grupę dzieci i dorosłych z Polski i Niemiec. Oparty jest na analizie językowej bajek, baśni i opowiadań w języku polskim, niemieckim i łużyckim. Bazą będą legendy Żar i okolic oraz Dolnych Łużyc. Wprowadzeniem do projektu będzie dyskusja poświęcona dostępności i popularyzacji literatury pogranicza, którą poprowadzi Dyrektor Maria Elikowska-Winkler. Na poszczególnych spotkaniach partnerzy polscy i niemieccy, podczas spotkań tandemowych (skupiających się na nauce języka - tłumaczenie pozycji literackich), warsztatowych (artystycznych - ilustrujących przeczytaną literaturę) oraz plenerowych w Cottbus i Żarach (zwiedzanie stolicy Łużyc) będą mogli zapoznać się z tradycjami i kulturą sąsiada, poznać i poszerzyć słownictwo polskie, niemieckie i łużyckie. Projekt rozpoczął się w listopadzie 2015.
W dniu 12.11. 2015r o godzinie 18.30 w Cottbus spotkali się uczestnicy projektu pt. ”Baśnie i legendy pogranicza śląsko-łużyckiego”. Podczas inauguracji projektu polscy i niemieccy partnerzy mieli możliwość zapoznania się z tradycjami i kulturą sąsiada,   poznać i poszerzyć słownictwo polskie , niemieckie i łużyckie dotyczące polskich potraw świątecznych . Degustacja wspólnie wykonanych potraw stała się okazją do kontaktów  interpersonalnych pomiędzy Polakami i Niemcami w różnym wieku.