Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2015 - Bibliotekarz Lubuski

Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2015

altOrganizatorami Wystawy są Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy GBP Gminy Żary, Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Żary z siedzibą w Bieniowie i Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach. Patronat nad Przeglądem Pasji Twórczych Bibliotekarzy objął Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Celem Przeglądu jest przedstawienie bibliotekarzy posiadających dar twórczości artystycznej i literackiej oraz mających zamiłowania kolekcjonerskie. Wystawa jest również okazją do integracji środowiska bibliotekarskiego. 12. Wystawa jest kontynuacją wcześniejszych Przeglądów Pasji Twórczych Bibliotekarzy, w których początkowo swoje talenty prezentowali bibliotekarze lubuscy, a z biegiem lat swoją twórczość zaczęli przedstawiać bibliotekarze z dalszych części kraju. Pierwszy raz zaprosiliśmy bibliotekarzy do publicznego zaprezentowania swojego dorobku twórczego i kolekcjonerskiego w 2004 roku. Pomysł prezentowania tworzących bibliotekarzy spotkał się z pozytywnym odbiorem w środowisku bibliotekarzy, jak i zainteresowaniem ze strony naszych czytelników. Przegląd Pasji był prezentowany w witrynie EBIB, echem tej publikacji jest zgłaszanie się tworzących bibliotekarzy z dalszych części kraju i tak od 2006 roku ta inicjatywa stała się Wystawą Krajową. W 2007 r. dwie edycje wystawy zostały pokazane w Bibliotece Narodowej na uroczystościach obchodów 90-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Usłyszane wówczas głosy poparcia zachęciły nas do kontynuacji prezentowania pasji bibliotekarzy. Pasje twórcze bibliotekarzy prezentowane są na przemian w placówkach GBP Gminy Żary z/s w Bieniowie i Galerii Ekslibrisu MBP Żary. Uroczyste otwarcie tych prezentacji uświetniają obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
Mamy nadzieję, że w przyszłości nie zabraknie bibliotekarzy chcących zaprezentować swoją twórczość i gromadzone kolekcje, co powinno przynosić chlubę  i integrować nasze środowisko.
W tegorocznej ekspozycji swoje pasje prezentuje 26 bibliotekarzy w kilku kategoriach: twórczość literacka, prace artystyczne (fotografia, rękodzieło), publicystyka popularno-naukowa, kolekcje.
W codziennym kontakcie z mieszkańcami naszych „małych ojczyzn” dajemy się poznać poprzez krótkie kontakty, które koncentrują się głównie wokół książki. Nasze prywatne pasje twórcze mogą umykać uwadze społecznościom lokalnym. Dlatego też, proponujemy czytelnikom i bibliotekarzom możliwość pełniejszego poznania się, inspirowanego dokonaniami twórczymi poprzez tą Wystawę.
Do eksponowania Przeglądu Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2015, 12. Wystawa Krajowa zapraszamy inne biblioteki.
Krzysztof Cymach