Wspominali druhnę Jadwigę - Bibliotekarz Lubuski

Wspominali druhnę Jadwigę

1– To dla niej na obozy harcerskie przywożono pianino, bo lubiła słuchać muzyki na żywo i dla niej codziennie zrywano polne kwiaty – tak wspominano Jadwigę Zasadę, legendarną pionierkę gorzowskiego harcerstwa, na spotkaniu w Bibliotece Pedagogicznej.

W programie ponad dwugodzinnego spotkania, które odbyło się 25 marca 2015 roku, znalazły się wystąpienia i prezentacje multimedialne, przybliżające postać bohaterki. Jednak najciekawsze były wspomnienia bliskich i przyjaciół.

– Jadzia była naszym konfesjonałem, chodziłyśmy do niej do domu się zwierzać – mówiła harcmistrzyni Beata Wykrzykacz. – Wcześniej często zagadywałyśmy: „Dziunia, a może placuszki zrobisz?". I wtedy ona szła do naszej szefowej, druhny Danuty Leśniewskiej, aby trochę wcześniej zwolnić się z pracy i tarła ziemniaki na placki. Pamiętam też hucznie obchodzone imieniny Jadzi, dziś już nikt tak nie świętuje. Bardzo lubiła złociste chryzantemy i zawsze je dostawała.

– Była dobrym duchem gorzowskiego hufca, zawsze życzliwa i uśmiechnięta – wspominała harcmistrzyni Jolanta Gładkowska.

– Każdy człowiek ma wady i zalety, ale Dziunia miała tylko zalety – zapewniła harcmistrzyni Jadwiga Kowaleczko.

W spotkaniu wziął też udział Zygrfyd Łojko, ratownik wodny z Zielonej Góry, który z sympatii do Jadzi jeździł na obozy do Łukęcina. Opowiedział taką anegdotę:

– Któregoś dnia na obozie zepsuł mi się samochód. Poprosiłem chłopaków, aby go popchnęli. Nagle zobaczyli moją rejestrację, krzyknęli „To Falubaz!" i zostawili mnie z tym samochodem. Jadzia wzięła ich na rozmowę, wtedy wrócili i mi pomogli.

Wszystkie wspomnienia bardzo wzruszyły Elżbietę Czaję, córkę Jadwigi. Gorąco dziękowała wszystkim za przybycie: – Harcerstwo to zawsze była moja najbliższa rodzina...

Spotkanie zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Poprowadziła je Krystyna Krzywak z BP. Prezentację multimedialną przygotowała Monika Markowska również z BP. Było to piąte spotkanie z cyklu upamiętniającego legendarnych, gorzowskich nauczycieli. Bohaterami poprzednich byli: Teresa Kostrzewska-Przanowska, nauczycielka i poetka, Witold Karpyza, nauczyciel, harcerz, regionalista, Antoni Kantecki, nauczyciel i historyk oświaty oraz Władysław Klimek, pedagog, naukowiec i społecznik.

Cykl zainicjowała w 2011 roku „strażniczka pamięci" Izabela Mądrzak z Biblioteki Pedagogicznej.

Hanna Ciepiela

Fot. Monika Markowska, Monika Panek