Rorate Caeli - Bibliotekarz Lubuski

Rorate Caeli

altKoncert adwentowy Rorate Caeli w wykonaniu zespołu kameralnego Con Anima Musica
12 grudnia w Holu Turkusowym Pałacu Książęcego odbył się piękny koncert adwentowy Rorate Caeli. Organizatorami była Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu oraz Pałac Książęcy. Dla mieszkańców Żagania przez prawie godzinę śpiewał zespół kameralny Con Anima Musica. Założony w roku 2013, ale już dobrze znany mieszkańcom miasta i okolic. Do zespołu należą pasjonaci muzyki wokalnej wielogłosowej. Najczęściej wykonują muzykę dawną, szczególne zaś upodobanie mają do utworów renesansowych i barokowych, ale nie tylko. W repertuarze mają również znane szlagiery muzyki rozrywkowej. Bardzo zależy im na ciekawych aranżacjach ukazujących bogactwo harmonii głosów w brzmieniu a'capella. Starają się jednak śpiewać również z towarzyszeniem instrumentów. Tego wieczoru zapewnili nam wiele wrażeń muzycznych, artystycznych, a to co mogłoby być dla nas niejasne, pięknie wyjaśniła zaprzyjaźniona z zespołem pani Wioletta Stachura, która przyjęła na siebie rolę konferansjerki. Zgrabnie wprowadzała obecnych w poszczególne punkty programu dawkując przy tym kroplę wiedzy, która przygotowywała publiczność do odbioru danego utworu. A śpiewali nie tylko po polsku, ale i w języku francuskim i łacińskim.
Całość wrażeń artystycznych i estetycznych podkreślał również brak oświetlenia sztucznego. Tylko nad zespołem utworzono łunę światła, widownia natomiast skrywała się w mroku lekko rozpraszanym przez blask pływających w szklanych naczyniach świeczek. Było bardzo nastrojowo, bardzo artystycznie i bardzo sympatycznie. Na koniec swojego występu artyści przyjęli podziękowania, kwiaty i gratulacje. Bukiet dla zespołu przysłał również Burmistrz Miasta Daniel Marchewka. Wszystko zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Magdalena Śliwak