Wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży ze Świetlicy Inicjatyw Twórczych. „Moja Galeria" – filia miejska na os. Łużyckim - Bibliotekarz Lubuski

„Wielka sztuka w młodych oczach" to kolejna wystawa w „Mojej Galerii" w filii bibliotecznej, prezentująca prace plastyczne dzieci i młodzieży ze ŚIT wykonane pod opieką merytoryczną Wiesławy Zapolskiej. Wystawa jest wynikiem obserwacji różnych zjawisk naszego życia oraz poszukiwań twórczych młodych artystów. Bo jak mawiał wybitny niemiecki poeta J.W. Goethe: „Każda dziedzina sztuki jest zmysłowa". A sztuka to stopień ku wyższemu światu. Nie każdy jest zdolny ją tworzyć. Do tego potrzebny jest talent, taki „spiritus flat, ubi vult" – duch twórczy, który jest wrodzony, na co wskazuje zapis w Ewangelii wg św. Jana.

Tytułowi wystawy towarzyszy rysunek gryfa, uskrzydlonego lwa, o głowie i szponach orła. Z religii Wschodu przeszedł do kultury greckiej jako opiekun podziemnych skarbów Apollina. W średniowieczu występował w heraldyce i bestiariuszach. Przyglądając się uważnie wystawie, można dostrzec nawiązanie do różnych stylów w sztukach plastycznych, a także pewne odniesienia i skojarzenia tematyczne. Duży portret Fryderyka Chopina nieodparcie kojarzy się z najbardziej znanym wizerunkiem wybitnego kompozytora autorstwa E. Delacroix, francuskiego przedstawiciela romantyzmu, o którym klasycy mówili, że „maluje pijaną miotłą". Dwa kolejne obrazy zostały namalowane w duchu ekspresjonizmu. Pierwszy, ponury w barwach czerni i fioletu do złudzenia przypomina „Pejzaż bagienny" Emila Nolde. Drugi, postać w masce, to taka niby-„Intryga" J. Ensora – belgijskiego malarza zapowiadającego nadejście ekspresjonizmu. Jest też przedstawiciel jednego z najnowszych kierunków w sztuce – abstrakcjonizmu. To obraz pokratkowany kolorowymi kwadratami i prostokątami nawiązujący do słynnej „Kompozycji w czerwieni, żółci i błękicie" Pieta Mondriana. Jednym z najbardziej wdzięcznych, prezentowanych malarzy jest postimpresjonista Paul Cézanne. Tu na wystawie widzimy nawiązanie do jego słynnego „Niebieskiego wazonu". I jeszcze jeden obraz, już bez artystycznych skojarzeń. To dziewczynka o śniadej karnacji, młoda Etiopka na tle pałacu – twierdzy cesarskiego w Gonder, który był stolica Etiopii w XVII w.
Wystawa prac młodych artystów czynna będzie do 31.12.2014 roku.
Z A P R A S Z A M Y !

Andrzej Grupa