Skarb z Bieszkowa - Bibliotekarz Lubuski

Skarb z Bieszkowa

altW dniu 25 września 2014 r. w siedzibie Biblioteki Publicznej w Jasieniu z inicjatywy Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddziału Lubuskiego w Świdnicy oraz Biblioteki Publicznej w Jasieniu odbyła się promocja książki ,, Wicina. Badania archeologiczne w latach 2008-2012 oraz skarb przedmiotów pochodzących z Wiciny”. Publikacja o charakterze naukowym jest wynikiem projektu o tym samym tytule, który został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Temat spotkania okazał się bardzo interesujący zarówno dla młodszych jak i dorosłych mieszkańców Jasienia i gminy.
Redaktorzy publikacji – prezes Stowarzyszenia pani Alina Jaszewska oraz pan Sławomir Kałagate w ciekawy i obrazowy sposób przedstawili zarówno same badania archeologiczne opisane w książce jak również materiał multimedialny pokazujący tzw. Skarb z Bieszkowa. Dodatkową atrakcją spotkania była wystawa eksponatów przywieziona z Muzeum Archeologicznego ze Świdnicy, złożona z przedmiotów wchodzących w skład skarbu odnalezionego w 2011 roku przez mieszkańca Jasienia pana Adama Ryznara. Można było dotknąć osobiście skarbu jak również zrobić pamiątkowe zdjęcie. Całość spotkania została sfilmowana przez lokalną telewizję.
Irena Ludwig