„Narodowe Czytanie” w Szprotawie - Bibliotekarz Lubuski

„Narodowe Czytanie” w Szprotawie

6 września „Narodowe Czytanie" na szprotawskim rynku miało miejsce wspólne czytanie „Trylogii" – wielkiego dzieła Sienkiewicza. Nasza lokalna inicjatywa wpisała się w projekt zapoczątkowany dwa lata temu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ph. „Narodowe czytanie". Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W Szprotawie fragmenty „Trylogii" czytał pan Józef Rubacha – burmistrz Szprotawy, w duecie: pan Paweł Chylat – zastępca burmistrza i pani Jadwiga Nowak – skarbniczka gminy, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece oraz uczennice szprotawskich szkół pod opieką nauczycielek. Podczas spotkania można było także oglądnąć wystawę tematyczną oraz prezentacje multimedialne. Osoby, które przyniosły swoje egzemplarze „Trylogii", mogły opatrzyć je okolicznościową pieczęcią. Przedsięwzięcie w Szprotawie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna, przy dużym wsparciu i pomocy Urzędu Miejskiego.

Jako podsumowanie naszej inicjatywy można przytoczyć słowa Prezydenta Komorowskiego: „Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach".