Osiem lubuskich bibliotek w projekcie "O finansach... w bibliotece" - Bibliotekarz Lubuski

Osiem lubuskich bibliotek w projekcie "O finansach... w bibliotece"

altMiejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie, Biblioteki Publiczne w Sławie i Kargowej oraz Gminne Biblioteki Publiczne w Bieniowie, Brodach, Lipinkach Łużyckich, Przewozie i Zawadzie uczestniczą w III edycji projektu „O finansach… w bibliotece”.
Podstawowym działaniem biblioteki do zrealizowania w ramach projektu jest organizacja i przeprowadzenie kursu „O finansach ... w bibliotece”, złożonego z pięciu 3-godzinnych spotkań dla osób starszych. Każde spotkanie jest poświęcone innym zagadnieniom związanym z bezpiecznym korzystaniem z usług finansowych.
Bibliotekarze nie muszą być ekspertami w dziedzinie finansów ani edukacji ekonomicznej. W wiedzę i narzędzia niezbędne do prowadzenia spotkań z osobami starszymi na te tematy zostali wyposażeni podczas 3-dniowego, nieodpłatnego szkolenia w Bibliotece Wojewódzkiej.
Na pokrycie wydatków związanych z organizacją kursu biblioteki otrzymały wsparcie finansowe, w ramach którego można pokryć koszty drobnego poczęstunku dla uczestników kursu, materiały eksploatacyjne (toner, papier), zwrot kosztów podróży dla gościa, którego biblioteka chciałaby zaprosić na spotkanie, a także sfinansować koszt podróży na szkolenie stacjonarne dla 2 osób z biblioteki.
Kursy zrealizowały już GBP w Brodach, Bieniowie, Zawadzie oraz w BPMiG w Sławie i Kargowej. Pierwsza grupa została również przeszkolona w MBP w Szprotawie.
Osoby prowadzące szkolenia w poszczególnych bibliotekach zgodnie twierdzą, że warto podejmować takie przedsięwzięcia i wpisywać je do bogatej gamy usług oferowanych w bibliotekach. Projekt pokazuje inne oblicze biblioteki, zwłaszcza osobom, które dotychczas nie korzystały z oferty placówki. Stąd niejednokrotnie książnice biorące udział w OFB, mogą się pochwalić pozyskaniem nowych użytkowników.

Kontynuacja kursu w szprotawskiej Książnicy planowana jest w drugim tygodniu września. W tym samym miesiącu dodatkowe szkolenia zostaną przeprowadzone w Grabiku (Filii GBP w Bieniowie) - ze względu na duże zainteresowanie zagadnieniem ze strony lokalnych seniorów. We wrześniu, w ramach projektu, seniorów będą gościły też biblioteczne placówki w Przewozie i Lipinkach Łużyckich.

Szczegóły projektu na stronie www.biblioteki.org

Projekt „O finansach… w bibliotece – III edycja” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.