Promocja książki Czesława Sobkowiaka „Rzeka powrotna” w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie dnia 7 kwietnia 2014 r. - Bibliotekarz Lubuski

spotkanie_z_SobkowiakiemTematem spotkania autorskiego z Czesławem Sobkowiakiem, które odbyło się7 kwietnia 2014r., była promocja jego najnowszej książki „Rzeka powrotna. Zapiski i małe prozy". W jednym z zapisków autor sam wyjaśnia tytuł książki, pisząc: „Niesie mnie rzeka pamięci, w swoich nurtach powrotnych do dawnych miejsc, smaków i zapachów". Czesław Sobkowiak potwierdził myśl Mariana Brandysa, że „człowiek skazany jest na samotność, gdy rozmawia z cieniami wspomnień". Bo pisanie to jest swego rodzaju samotność. Jak wskazuje podtytuł książki, stanowi ona luźne zapiski z obserwacji codziennego życia wiejskiego, w którym dostrzec można wiele elementów przyrody.

Spostrzeżenia Sobkowiaka trafnie wpisują się w znaną sentencję Stendhala, że „powieść to zwierciadło przechadzające się po gościńcu". Treść zapisków potwierdza manichejskie widzenie świata, w którym siłą decydującą są dwa atrybuty materii: światło i ciemność. Zapiski są także próbą odwoływania się do dawnych spotkań z przyjaciółmi, ich rozmów, wspólnych wrażeń, a także sporów o codzienność. Poeta zafascynowany jest muzyką, uważając ją za bratnią duszę w sztukach pięknych. Stąd też zauważamy w zapiskach odniesienia do utworów Vivaldiego i Mozarta. Zapytany, czy jako krytyk zgadza się z opinią Horacego, że „i w okruchu rozpoznasz poetę", odpowiedział, że jest to raczej niemożliwe, gdyż najczęściej wielkość twórców można ocenić po ich licznych utworach. Wspominając lata dzieciństwa, poeta podkreślił, że spośród zwierząt domowych największym sentymentem darzył krowę i psa. Do tego stopnia, że napisał wiersz „Krowa", który wzbudził najwięcej emocji wśród znajomych. Mimo silnych akcentów samotności i melancholii zawartych w jego twórczości, Cz. Sobkowiak uważa się za poetę pogody, a nie „śledziony i żołądkowego kataru".

Andrzej Grupa
dyrektor BP w Świebodzinie