Bibliotekarz Lubuski - Bibliotekarz Lubuski

Otwieramy Archiwum Przeszłości. Ludzie historii

altBez kultury nie byłoby społeczeństwa. Kultura jest wynikiem działania wspólnego i zamierzonego. Jej efekty widoczne są na każdym kroku - niezależnie, czy dotyczy wielkich metropolii, czy mikroskopijnych miejscowości. W Szlichtyngowej  troskliwością o wszelkie wydarzenia związane z kulturą stara się wykazać Biblioteka i zawiązane przy niej Partnerstwo Lokalne. Pomimo wielu miesięcy niesprzyjającego chłodu, w sercach i działaniach Partnerów Lokalnych goreje aktywność. 14 marca 2013 roku odbyło się już V spotkanie. Czołówka należała do Pani Barbary Garsztki-Zientek, nauczycielki historii z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej. Przedstawiła ona autorską prelekcję multimedialną z serii "Otwieramy Archiwum Przeszłości. Ludzie historii" pt. "Szlichtyngowie – Dawniej". Goście wysłuchali o Jerzem, Jonaszu i Samuelu Szlichtyngach. Wykład miał na celu zaszczepienie wśród uczesników refleksji o losach ludzi, którzy w odległych, historycznych czasach zamieszkiwali tereny Gminy Szlichtyngowa.Ważność przesłania tym bardziej była istotna, gdyż wśród przybyłych znajdowali się przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Druga część spotkania upłynęła pod znakiem castingu do spektaklu teatralnego "Zemsta dwóch pokoleń". Projekt zostanie zrealizowany dzięki grantowi uzyskanemu w konkursie "Aktywna Biblioteka",  w ramach PRB. Biblioteka otrzymała dotację w wysokości 5000,00 zł! Premiera spektaklu przewidziana jest w maju 2013 roku.
Marta Góral