Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
„Bibliotekarz Lubuski” nr 2(56)/2023 - Bibliotekarz Lubuski

„Bibliotekarz Lubuski” nr 2(56)/2023

BIBLIOTEKARZ 56 okładka page 0001Do rąk czytelników trafia wyczekiwany numer 2/2023 czasopisma „Bibliotekarz Lubuski”, a w nim m.in. warto pochylić się nad wynikami badań dotyczących intensywności wykorzystania biblioboxu, znajdującego się przed gmachem głównym Biblioteki Norwida. Coraz więcej bibliotek zaopatruje się we wrzutnie, umożliwiające zwroty zasobów bibliotecznych o każdej porze dnia i nocy. W województwie lubuskim pojawiają się także pierwsze książkomaty. Artykuł Małgorzaty Domagały, dokumentujący dane dotyczące użytkowania zielonogórskiego biblioboxu, będzie doskonałym punktem odniesienia dla danych rejestrowanych w innych lubuskich książnicach.

Pozostałe teksty środowiskowe dotyczą wydarzeń cyklicznych, do których niewątpliwie będziemy wracać w roku 2024. Iwona Haberny pisze o Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej – Rabka Festival. Anna Urbańska relacjonuje przebieg II Zlotu Fanów Ani z Zielonego Wzgórza. Maria Radziszewska we współpracy z Agnieszką Urbaniak odnotowuje kolejną Noc Muzeów, natomiast z Alicją Lipińską opisuje jubileuszową 25. edycję Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Hanna Ciepiela rejestruje biblioteczne wydarzenia na gorzowskim Nocnym Szlaku Kulturalnym, Anna Czelin-Bujnicka opowiada o Nocy Bibliotek. Urszula Sitarz pisze o Tygodniu Seniora, Beata Anna Mąka – o Tygodniu Bibliotek.
Joanna Kret podsumowuje rok 2023 w Dyskusyjnych Klubach Książki południowej części województwa lubuskiego. W tę ważną syntezę wpisują się teksty autorstwa Agnieszki Langner-Kosmaty, Małgorzaty Pawłowskiej, Edyty Lachowskiej, Dagmary Grupy, Sylwii Samburskiej, przedstawiające działalność DKK w Krośnie Odrzańskim, Żarach, Świdnicy i Kożuchowie.
Numer 2/2023 „Bibliotekarza Lubuskiego” pokazuje, że nadal robimy rzeczy, które mają dla nas znaczenie. Wprawdzie czas mija, a my razem z nim, jednak wciąż mamy wpływ na to, co mówimy, w co wierzymy, z kim i jak spędzamy czas. Może to jest recepta na niepokoje i znaki zapytania dotyczące najbliższej przyszłości świata, ludzkości, bibliotek. W rok 2024 wejdźmy z nadzieją, otwarci na nowe perspektywy.

Czasopismo „Bibliotekarz Lubuski” dostępne jest w Dziale Badań, Analiz i Metodyki, Dziale Wydawnictw oraz Czytelni Ogólnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, a  w wersji elektronicznej — w zakładce Aktualny numer.

Redakcja życzy miłej lektury i zaprasza do współpracy.