Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
„Zwyczaje i obrzędy wielkanocne” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Kurowie - Bibliotekarz Lubuski

„Zwyczaje i obrzędy wielkanocne” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Kurowie

001Przez cały tydzień Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Kurowie prowadziła cykl spotkań wielkanocnych w różnych grupach społecznych. Warsztaty przeprowadzono w Szkole Podstawowej w Nowym Kurowie, w czterech grupach wiekowych w Przedszkolu „Chatka Puchatka” w Starym Kurowie oraz w „Środowiskowym Domu Samopomocy u Motyla” w Starym Kurowie.

Celem warsztatów było przybliżenie starodawnych obrzędów i tradycji wielkanocnych — od czego się wszystko zaczęło, skąd nazwa Wielkanoc, Wielki Post, Wielki Tydzień. Uczestnicy warsztatów poznali obrzędy, które kiedyś obchodzono podczas Wielkiego Tygodnia, poprzedzające Wielkanoc. Wiele z tych tradycji nie przetrwało do dziś. Nie obchodzimy już w zasadzie takich obrzędów jak „pogrzeb żuru”, „wieszanie śledzia”, „wielkie grzechotanie” czy „topienie Judasza”.

Jedną z najsilniej zakorzenionych tradycji wielkanocnych jest świąteczne śniadanie w Wielką Niedzielę, podczas którego dzielimy się uroczyście z domownikami jajkiem, z wcześniej przygotowanego koszyka z pokarmami, poświęconego w Wielką Sobotę. Do wielkanocnej tradycji należy przygotowanie potraw z jajkami. To ono jest pierwszym symbolem Wielkanocy, który przychodzi na myśl. Jajko jest symbolem życia i odrodzenia, oznaką wieczności, nieśmiertelności i nieprzemijalności. Uczestnicy poznali także historię jajka, jak to było w starożytności, jak Persowie obdarowywali jajkiem swoich bliskich i dlaczego musiało być barwione na czerwono. Bibliotekarz opowiedział o symbolice soli, baranka i chleba w oparciu o starodawne teksty. Przybliżono obrzędy związane z wodą, „święto lejka”, dzisiejsze „śmigus-dyngus”, omówiono etymologię słowa „śmigus”. Mówiono o wielu tradycjach w różnych zakątkach Polski, a także zaprezentowano przy pomocy ilustracji, niektóre tradycje i obrzędy świąteczne w innych krajach.

Po skończonej pogadance uczestnicy warsztatów rozwiązywali krzyżówkę świąteczną, quiz o tradycjach wielkanocnych, były także kolorowanki i inne zagadki. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za uczestnictwo w warsztatach i słodki upominek.

Tradycja, to ważna część naszej kultury i choć nie wszystkie są kultywowane, inne niestety zapomniane, to warto o nich rozmawiać i je przybliżać.

Beata Anna Mąka — dyrektor GBP w Starym Kurowie