Dzień Głośnego Czytania w Lesznie Górnym - Bibliotekarz Lubuski

Dzień Głośnego Czytania w Lesznie Górnym

243348209 225931339514999 3535726067757874163 nMargrit Kossobudzka, dziennikarka naukowa i medyczna, wśród wielu swoich publikacji zwraca uwagę również na korzyści płynące z głośnego czytania. W Światowym Dniu Głośnego Czytania oraz obchodzonym w 2021 Roku Norwida, warto przypomnieć kilka walorów tego rodzaju zgłębiania lektury, o których mówi głośno pani Margrit.

To między innymi: zwalczanie nieśmiałości, zwiększanie poczucia pewności siebie. Czytanie na głos ze zmienną intonacją powoduje, że poprawia się krążenie. To również antidotum na ból, gdyż wspomaga rozluźnienie mięśni, a tym samym zapominamy o tym, co naprawdę nas boli. Czytanie rozluźnia mięśnie twarzy, więc bardzo odmładza. Wystarczy spojrzeć na fotografie przedszkolaków, uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej wraz z panią z Biblioteki Filialnej w Lesznie Górnym, którzy budują wzajemną, niepowtarzalną korelację i czują się naprawdę świeżo, doskonale, wybornie i komfortowo.

Małgorzata Augustyniak