Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Czerpanie papieru i inne atrakcje - Bibliotekarz Lubuski

Czerpanie papieru i inne atrakcje

czerpanie papieruW sobotę, 12 czerwca 2021 roku, w Bibliotece Publicznej we Wschowie od rana było gwarno i wesoło. Odbyły się trzy warsztaty, przeprowadzone przez firmę ModraSova. Na pierwszych zajęciach uczestnicy przenieśli się do średniowiecza. Animatorzy w efektownych przebraniach mnichów opowiedzieli uczestnikom, skąd wziął się papier i w jaki sposób był wytwarzany. Następnie każdy, tradycyjną metodą, samodzielnie stworzył własną kartkę papieru. Czerpanie pojedynczych kartek i odciskanie ich z nadmiaru wody przy pomocy specjalnej prasy okazało się bardzo angażującym zajęciem. Dzieci miały także okazję sprawdzić, jak pisało się gęsim piórem (to wcale nie takie łatwe!), barwiły papier techniką japońską i odciskały pieczęć lakową na zakładce do książki.

 

Drugie warsztaty pobudziły dziecięcą wyobraźnię oraz kreatywność. Przy pomocy ręcznej drukarki w postaci długopisu tworzono modele 3D różnych przedmiotów. Dzieci otrzymały szablony, tworzywo i zaczęła się zabawa. Uczestnicy z zapałem zabrali się do pracy, a na ich twarzach widać było skupienie. Dziecięce pomysły nie miały ograniczeń - powstały łapacze snów, dinozaury, flagi, piękny motyl, plastikowe okulary i wiele innych trójwymiarowych dzieł, które na koniec z dumą prezentowano.

Ostatnie warsztaty sprawiły wielką frajdę dzieciom, polegały bowiem na samodzielnym tworzeniu słodkości. Na wstępie uczestnicy dowiedzieli się, jak i z czego powstaje czekolada, skąd pochodzi oraz jakie tajemnice skrywa. Następnie animatorzy przynieśli ogrzaną, rozpuszczoną czekoladową masę, by dzieci mogły zmierzyć się z temperowaniem czekolady. Trzeba było wykazać się nie lada cierpliwością – mieszać należało powoli i przez dłuższą chwilę. Tak przygotowaną masę wlewano do papierowych form. Ozdobienie czekolady jadalnymi dodatkami to najmilsza i najłatwiejsza część tych warsztatów. Gotową czekoladę zapakowano, a po zastygnięciu można było ją ze smakiem spałaszować w domowym zaciszu.

Warsztaty były częścią zadania pn. „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy”, dofinansowanego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki” ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

BPMiG Wschowa