Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
W Genial(ly)nej bibliotece znajdziesz wszystko - podsumowanie XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2021 - Bibliotekarz Lubuski

W Genial(ly)nej bibliotece znajdziesz wszystko - podsumowanie XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2021

Baner Podsumowanie XVIII TB 2021Co można znaleźć w bibliotece? Papierki po cukierkach ukryte między kartkami starej książki, czy może nieskończone obszary wiedzy? Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek organizowany od 8-15 maja br. zachęcał do odkrywania na nowo oferty biblioteki wirtualnej i realnej.

 

 Mimo szeregu ograniczeń udało nam się stworzyć różnorodną i zaskakującą ofertę trafiającą do szerokiego grona odbiorców. Została ona przygotowana w nowoczesnym i interaktywnym programie Genial.ly i nawiązywała do tegorocznego plakatu Tygodnia Bibliotek, czyli smartfona z wizerunkiem prekursora drukarstwa Jana Gutenberga. Poszczególne ikonki aplikacji na wirtualnym telefonie, informowały i przenosiły do 8 różnorodnych działań, w których łącznie uczestniczyło prawie 2 tysiące osób. Okazuje się, że w naszej bibliotece najlepiej sprawdziły się akcje, które wymagały współpracy!

Łącząc zabawę z nauką oraz wykorzystując najnowsze technologie Eliza Paternowska i Magdalena Płatonow przygotowały interaktywne zabawy gotowe do wykorzystania w nauczaniu na odległość. Pod wspólnym tytułem: „Przyjemne z pożytecznym – znajdź czas na rozrywkę w bibliotece” znalazły się 3 quizy przygotowane w programie Learning Apps:

- Bułka z masłem;

- Spacer po linie;

- Pole minowe.

Dla lubiących zagadki został przygotowany wirtualny Escape Room W stronę biblioteki, czyli w poszukiwaniu zaginionego cytatu. Nieszablonowe działanie nawiązujące do początków książki w połączeniu z nowoczesnym medium, jakim jest program Genial.ly sprawiły, że na powyższe propozycje zareagowało łącznie prawie 750 osób. Wirtualne aktywności przygotowane z myślą o nauczycielach poszukujących atrakcyjnych i nowoczesnych metod pracy z dziećmi i młodzieżą zostały udostępnione na profilu //wakelet.com/@pedagogiczna">Wakaletowym Biblioteki Pedagogicznej i dostępne są bez ograniczeń.

W Tygodniu Bibliotek można było znaleźć w Bibliotece nie tylko książki, ale również sadzonki pomidorów! Nietypową akcję czytelniczo-ogrodniczą pt. “Co czytasz? Pomidor!” zorganizowała Anna Giniewska, która pokazała, że można aktywizować lokalną społeczność, promować czytelnictwo i jednocześnie prpagować ekologiczne podejście do życia. Zachęcała do zdrowego odżywiania i tworzenia własnych przydomowych ogródków. Każdy czytelnik, który wypożyczył książki otrzymywał 5 sadzonek pomidorów. Zarażając ogrodniczą pasją - wydała w ciągu tygodnia 250 sadzonek i pokazała Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie nowym czytelnikom. W akcji wzięło udział ponad 50 osób! O akcji było głośno w Radio Gorzów i TVP Gorzów Wlkp.

Monika Żołędziejewska poznała wybory czytelnicze użytkowników bibliotek szkolnych z całej Polski. Myszkując po opisach zamieszczonych na wirtualnej mapie Google można dowiedzieć się kilku zaskakujących rzeczy - na przykład tego, że Julian Tuwim miał kolekcję książek o myszach i szczurach, a księgozbiór jednej z bohaterek “Dzieci z Bullerbyn” to 13 książek (i był to wielki skarb!). W akcji czytelniczej “Biblioteczna Mapa Literackiego Świata” wzięło udział 21 bibliotek szkolnych, szukając motywu biblioteki/księgozbioru, wpisano na mapę 175 punktów! Najwięcej książek podały placówki z Gorzowa Wielkopolskiego:

  • Biblioteka szkolna przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Gorzowie Wlkp. (70 zgłoszonych punktów)

  • Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim (24 zgłoszone punkty).

W bibliotece znalazły się też talenty! Pieczołowicie wyszukuje je Hanna Ciepiela odpowiedzialna za kulturalne wydarzenia organizowane w bibliotece. W Tydzień Bibliotek wystartowała 2 edycja jej konkursu mrożącego krew w żyłach: „Horror w bibliotece”, aby wziąć w nim udział należy dokończyć opowiadanie napisane przez Hannę. O tym co mogło stać się z główną bohaterką dowiemy się na początku czerwca. Najlepsze prace otrzymają nagrody książkowe. Termin przesyłania prac konkursowych upływa z końcem maja 2021.

W efekcie owocnej współpracy z Pracownią Plastyczną, działającą w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. od kilku lat realizowany jest cykl wystaw “Sztuka młodych”. Na wernisażu wystawy pt. “Talenty znajdziesz w bibliotece”, który odbył się 8 maja br. można było zobaczyć wielobarwne batiki, malarskie kompozycje i rysunki - autorkami są dwie młode artystki: Julia Chłopecka i Maja Naumowicz. Prace powstały pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Całus-Jarno - opiekun artystycznej.

W maju uruchomiliśmy również naszą nową zakładkę pt. Biblioteka po godzinach, w której przeczytacie ciekawe wywiady, anegdoty biblioteczne i odkurzone historie, których nie da się zapomnieć.

Jeśli spodobały ci się nasze działania i jesteś ciekaw co jeszcze można znaleźć w bibliotece zapraszamy do odwiedzin wirtualnych i osobistych naszej placówce.

 

Monika Żołędziejewska, Anna Giniewska