Majowy „Tydzień Bibliotek” - Bibliotekarz Lubuski

Majowy „Tydzień Bibliotek”

186501706 808838313089488 1458294328858896808 nW dniach od 8 do 15 maja 2021 roku Filia Biblioteczna w Lesznie Górnym, Biblioteka Szkolna, Oddziały Przedszkolne oraz uczniowie z klas I - III wraz z wychowawczyniami włączyli się w uroczyste obchody 75 – lecia działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie oraz efektywnie udzielali się w organizowanej każdego roku akcji Tydzień Bibliotek. Wszystkie przedszkolaki wraz z paniami przygotowały kolorowe napisy o bibliotece.

Wymieniały również różnice między księgarnią, a biblioteką. Rozwiązywały zagadki i rebusy na temat bohaterów ulubionych bajek, a także poznały zasady wypożyczania książek. Dzieci z klas I - III wykonały przepiękne zakładki do książek i zaprojektowały ciekawe okładki do ulubionych bajek. Ponadto w ramach współpracy Szkoły Podstawowej i Biblioteki Filialnej z Centrum Pomocy w Senegalu w Tygodniu Bibliotek połączono się z dziećmi i ich opiekunem panem Manza Mouzza. Polskie dzieci podzieliły się wiedzą ze swoimi rówieśnikami z Afryki na temat państwa, w którym one mieszkają. W szczególności pochwaliły się walorami przyrody, która jest w każdym z krajów inna, ale wyjątkowa i piękna. Uczniowie z naszej szkoły pokazali książki, do których chętnie zaglądają, kiedy uczą się o tradycjach, zwyczajach i poznają historię oraz przyrodę Afryki. Są to między innymi takie egzemplarze jak: „Dzieciaki Świata” M. Wojciechowska, „Przyroda Świata” R.M. Kosińscy, „Zwierzęta Świata” A. Józefowicz, „Nasza wspólna Ziemia” Michael Allaby. Od prawie dwóch lat wspólnie uczymy naszych uczniów, że razem z dziećmi z Afryki można i trzeba budować zrównoważoną przyszłość dla nas wszystkich. Niemalże przy każdej okazji rozbudzamy w naszych dzieciach wrażliwość sumienia i otwieramy ich serca na godność każdego człowieka. Staramy się szukać różnorodnych dróg pojednania między żyjącymi w dobrobycie i biednymi. Ten wyjątkowy tydzień minął bardzo szybko, ponieważ wydarzyło się wiele dobrych rzeczy. Bardzo dziękujemy zaangażowanym rodzicom, którzy między innymi upiekli wyśmienite ciasto, i które w naszej lokalnej oranżerii smakowało naprawdę wyjątkowo słodko. Dzieci przygotowały paniom bibliotekarkom laurki z życzeniami szczęścia i sukcesów w realizacji zamierzeń.

Andżelika Przysiężna, Małgorzata Augustyniak