Wernisaż wystawy Samo Południe. Anna Szczepaniak – malarstwo, Jarosław Szczepaniak – fotografia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu - Bibliotekarz Lubuski

14 marca 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Żaganiu odbył się wernisaż wystawy Samo Południe. Swoje prace prezentowali Anna i Jarosław Szczepaniakowie.

wsamopoludnieWitając wszystkich zgromadzonych, dyrektor MBP Magdalena Śliwak przypomniała, że dokładnie 10 marca 2011 roku w bibliotece miał miejsce wernisaż wystawy poetycko-malarskiej Varia Anny Szczepaniak i jej przyjaciółki, Wioletty Stachury. Był to początek współpracy. Przez kolejne lata pani Anna gościła w żagańskiej książnicy przy okazji koncertów, najpierw chóru Octava, którego była założycielką i dyrygentem, a później Żagańskiego Zespołu Kameralnego Con Anima Musica, który od roku 2013 współtworzy razem z przyjaciółmi. Annę i Jarosława Szczepaniaków łączy nie tylko związek małżeński, ale i to, że razem studiowali socjologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Oboje uwielbiają podróże, które inspirują ich twórczo. Oboje też odeszli nieco od kierunkowego wykształcenia i zawodowo związali się ze swoimi pasjami. Pan Jarosław jest fotografem. Żona przekwalifikowała się na nauczycielkę i uczy muzyki wSpecjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żaganiu. Prowadzi także muzykoterapię. Realizuje się artystycznie. Najchętniej sięga po farby olejne i maluje na płótnie. W ostatnim czasie odkrywa możliwości akryli. Praktykowała też z rysunkiem i tworzeniem ikon. Dla pana Jarosława jest to pierwsza wystawa, pani Ania natomiast ma już za sobą kilka wernisaży i udanych biennale. Dlaczego Samo Południe? Państwo Szczepaniakowie odpoczywają na Południu, zwiedzają i ładują wsamopoludnie1wsamopoludnie2baterie. Najczęściej w Chorwacji, która całkowicie zauroczyła ich swoim pięknem, klimatem, a nawet językiem, wktórym wiele wyrazów brzmi podobnie jak wjęzyku polskim, ale ich znaczenie jest zupełnie inne. Podróżniczy zapał i entuzjazm oraz słabość do chorwackich klimatów okazały się ponadpokoleniowe, czego wyrazem jest fakt, że dziecko państwa Szczepaniaków studiuje filologię serbsko-chorwacką. Wystawa Samo Południe poprzez zdjęcia i obrazy odkrywa uroki tego pięknego kraju. W tytule użyto dwóch wyrazów: brzmiącego po polsku chorwackiego i polskiego. Samo po chorwacku bowiem oznacza tylko. I tak należałoby odczytywać tytuł wystawy: Tylko Południe. Pani Anna po powrocie z podróży z sentymentem opowiadała o językowych pułapkach, w jakie zdarzało się rodzinie wsamopoludnie3Szczepaniaków wpadać. Słownikowe perypetie ciekawie opisała w przygotowanym materiale Wioletta Stachura. Marcowy wernisaż wzbogaciła muzyką Anna Pinkowska z zespołu Con Anima Musica. Dodatkową atrakcją okazał się poczęstunek. Można było spróbować oryginalnych chorwackich nalewek. Smakowały wybornie, podobnie jak ciasto domowego wypieku całej rodziny. Piękne wydarzenie kulturalno-artystyczne zbiegło się z podsumowaniem dekady zarządzania żagańską książnicą przez dyrektor Magdalenę Śliwak. Gratulacje, wyrazy wdzięczności i najlepsze życzenia złożyli pracownicy MBP oraz władze samorządowe. Wszystkim uczestnikom wystawy należą się podziękowania, w tym szczególne spółce miejskiej Pałac Książęcy za pomoc i współpracę, a Jankowi Mazurowi za profesjonalne zdjęcia i filmy. Za udział dziękujemy również zastępcy burmistrza Żagania Sebastianowi Kuleszy oraz przewodniczącemu Rady Miasta Adamowi Matwijów. Zdjęcia oraz informacje o artystach i wernisażu dostępne są na blogu biblioteki: https:// miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2019/03/wernisaz-wystawy-samopoudnie-anna_18.html.

Urszula Sitarz