Promocja książki „Trzeci klucz do bramy"

Spotkanie autorskie z Alfredem Siateckim w filii bibliotecznej w Jordanowie

Siatecki_zdjcie22.11.2011 w Bibliotece w Jordanowie odbyło się spotkanie z Alfredem Siateckim – publicystą, dziennikarzem, pisarzem, który promował swoje nowe książki: „Klucz do bramy", „Drugi klucz do bramy", „Trzeci klucz do bramy". Autor na spotkaniu z mieszkańcami Jordanowa, Gościkowa i Nowego Dworku obrazowym językiem opisywał proces powstawania tych książek, pisanych w formie wywiadów z nieżyjącymi już postaciami związanymi z Ziemią Lubuską. Spotkanie nie było suchą prelekcja, lecz bardzo szybko zmieniło się w żywą dyskusję.

Pisarz pytał zebranych o wydarzenia ważne dla naszego regionu, naszych wsi i nie tylko. W barwnych słowach mówił, dlaczego 11 listopada jest Dniem Niepodległości. Uczestnicy spotkania wspólnie z autorem wspominali i spierali się o niektóre wydarzenia dotyczące najnowszej historii Jordanowa i Gościkowa, a szczególnie Paradyża. Alfred Siatecki swoje wywiady poprzedza dogłębnymi badaniami. Przykładem może być obalenie mitu o pobycie Fryderyka Chopina w Sulechowie. Według rozkładu jazdy dyliżans z Warszawy do Berlina nie przejeżdżał przez Sulechów, lecz przez Sulęcin. Błąd powstał przy tłumaczeniu dokumentów, ponieważ nazwy niemieckie tych miast są do siebie podobne. Autor obala też mit o zapaśniku Leonie Pineckim, który jest pochowany w Łagowie Lubuskim. Na nagrobku jest napis, że L. Pinecki był mistrzem Europy i świata w zapasach. Według autora zapaśnik ten występował na arenach cyrkowych.

Z żywą reakcją spotkały się przejmujące opisy tortur i innych brutalnych metod umacniania władzy przez zwycięzców na podbitych przez siebie terenach.

Pod adresem autora ze strony czytelników padały propozycje wywiadów z innymi postaciami związanymi z naszymi terenami, m.in. Niemenem, Lechem Wieruszem. Alfred Siatecki powiedział, że Niemen miał tylko rodzinne kontakty ze Świebodzinem, a w samym mieście mało przebywał. Natomiast wywiad z Lechem Wieruszem, bardzo zasłużonym dla ortopedii i samego Świebodzina, będzie zamieszczony w „Czwartym kluczu do bramy". O pomniku Chrystusa, tak charakterystycznym dla Świebodzina nie będzie pisał, ponieważ pomysłodawca tego pomnika żyje, a konwencja książki przyjęta przez pisarza przewiduje wywiady z osobami już nie żyjącymi.

Miłym akcentem było spotkanie dwóch znajomych: Alfreda Siateckiego i Eligiusza Ristaua. Eligiusz Ristau, obecnie mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, publikował swoje wiersze w nieistniejącym już czasopiśmie „Nadodrze", a Alfred Siatecki był jego redaktorem.

Dyskusja o książkach i o historii przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Spotkanie dostarczyło wielu niezapomnianych przeżyć. Czytelnicy prosili o dalsze „wywiady z duchami" – jak to sam określił autor, i o chęć dalszych spotkań z pisarzem. Pan Siatecki zapewnił, że gdy tylko ukaże się następna część cyklu „Czwarty klucz do bramy", chętnie skorzysta z zaproszenia i przyjedzie do Jordanowa.

 Anna Środa
kierownik filii bibliotecznej w Jordanowie