ARCHIWUM CYFROWE Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Bibliotekarz Lubuski

ARCHIWUM CYFROWE Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

SBPInformujemy, że na stronie www.ac.sbp.pl funkcjonuje nowe Archiwum Cyfrowe Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Projekt jest oparty na responsywnym szablonie graficznym (czyli dopasowuje się do wielkości ekranu) i jest dostosowany do potrzeb  osób niepełnosprawnych. W naszym archiwum dostępnych jest:

- 277 książek wydanych przez Wydawnictwo SBP do roku 2015, zarówno w seriach tematycznych, jak i poza nimi, przy czym najwięcej (132 pozycje) w serii Nauka-Dydaktyka-Praktyka,
 - 1717 zeszytów czasopism SBP, z tego:

Bibliotekarz– 674 zeszyty (1945-2018);
Przegląd Biblioteczny– 272 zeszyty (1908, 1909, 1927-2018);
Poradnik Bibliotekarza– 678 zeszytów z lat 1949-2018;
Zagadnienia Informacji Naukowej – 93 zeszyty (1972-2019)

Wszystkie pozycje są dostępne w formie PDF, a dodatkowo dla roczników ZIN z lat 2013-2019 dodane zostały ebooki w formatach  e-pub i mobiPocket, umożliwiających przegląd zawartości publikacji na tabletach, smartfonach, iphonach, e-czytnikach, np. Kindlach. Archiwum będzie na bieżąco uzupełniane. Udostępniony zasób stanowi ok. 90% kolekcji podstawowych polskich zbiorów bibliotekarskich z zakresu szeroko rozumianego bibliotekarstwa, bibliologii, informacji naukowej. Zapraszam do lektury oraz śledzenia na bieżąco akcji SBP #NieZostawiamCzytelnika, w ramach której będziemy polecać na portalu www.sbp.p ( http://www.sbp.p/), konkretne tytuły do wykorzystania w aktualnej sytuacji bibliotek, bibliotekarzy i czytelników. Zachęcam również do wykorzystywania zasobów zgromadzonych w Archiwum Cyfrowym SBP przy pracy ze studentami oraz do  upowszechnienia informacji o bezpłatnym dostępie w środowisku studenckim.

W bazie znajdują sie archiwalne wydania naszych czasopism oraz książki z serii „Nauka - Dydaktyka - Praktyka”, „Propozycje i Materiały”, a także „Bibliotekarze polscy we wspomnieniach współczesnych”, wydane w latach 1991-2015. Digitalizacją objęto tytuły czasopism: „Poradnik Bibliotekarza”, „Bibliotekarz”, „Przegląd Biblioteczny” i „Zagadnienia Informacji Naukowej” wydane w latach 1908-2018.

Marta Lach
Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne