Słubickie czwartki kulinarne - makaron w roli głównej - Bibliotekarz Lubuski

Słubickie czwartki kulinarne - makaron w roli głównej

IMG 6619Spaghetti, świderki, penne, kto z nas ich nie lubi? Polacy coraz częściej wykorzystują makarony przygotowując przeróżne dania.

My również postanowiłyśmy zagłębić się w świat makaronów. Na spotkaniu Kulinarnych Czwartków, które odbyło się 6. lutego w oddziale dla dorosłych słubickiej biblioteki, wyjątkowo nie gotowałyśmy lecz dyskutowałyśmy, wspierając się poradnikami i fachową literaturą ze zbiorów bibliotecznych. Rozmawiałyśmy oczywiście o makaronie, dowiedziałyśmy się między innymi jak przygotować prawdziwy makron, jak wpływa on na naszą figurę i zdrowie, jakie istnieją rodzaje, w jaki sposób najlepiej go gotować i przyrządzać oraz jak powinniśmy go przechowywać. Naszą wiedzę poszerzyłyśmy również o potrawy jakie można stworzyć z makaronu. Zdobyte umiejętności teoretyczne wykorzystałyśmy w praktyce na spotkaniu Kulinarnych Czwartków 05.03.2020 przygotowując aż dwie makaronowe potrawy! Dania, które wykonały Klubowiczki są bardzo smaczne, a jednocześnie szybkie i proste. Przepisy na nasze makaronowe pyszności :
Spaghetti alla carbonara
• Makaron ugotować w osolonej wodzie.
• Na patelnię włożyć pokrojony w kosteczkę boczek i podsmażyć na małym ogniu przez kilka minut aż się lekko zrumieni. Dodać starty czosnek oraz posiekaną natkę pietruszki i smażyć jeszcze przez kilkanaście sekund.
• Trzymając patelnię na małym ogniu dodać makaron i wymieszać. Odstawić z ognia, dodać ser i doprawić świeżo zmielonym pieprzem.
• Jajka wbić do głębokiego talerza, doprawić solą i roztrzepać widelcem, a następnie polać nimi makaron. Jajka nie mogą całkowicie się ściąć, mają utworzyć kremowy sos i tylko trochę zgęstnieć od gorącego makaronu.
• Wyłożyć na talerze i gotowe!
Makaron z kaparami
• Makaron (gniazdka) ugotować w osolonej wodzie i dodać kilka kropel oliwy.
• Ugotowany makaron przemywamy wodą i dodajemy do niego kapary
• Wszystko razem mieszamy, przyprawiamy pieprzem i solą, a następnie dodajemy słodką śmietanę.
• Na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki
• Dodatkowo, jeżeli ktoś lubi, możemy dodać pokrojonego w paski wędzonego łososia
Życzymy smacznego!

Zespół BPMiG w Słubicach