„#ApetycznaPedagogiczna”, czyli Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze - Bibliotekarz Lubuski

ac Pomysł na organizację Bibliotekarskiego Festiwalu Kulinarnego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, który zrodził się w 2010 roku, okazał się strzałem w dziesiątkę. Tegoroczna bowiem edycja, pod hasłem „#ApetycznaPedagogiczna”, to już 10. spotkanie z tego cyklu. Grono pomysłodawców – pracowników biblioteki oraz członków Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy PBW w Zielonej Górze, będących entuzjastami ciekawych inicjatyw, nie przypuszczało wtedy, że ta impreza na długo wpisze się w krajobraz obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w lubuskiej książnicy pedagogicznej.

Wyczytywanie smaków z literatury, poszukiwanie łączności między światem literackim i kulinarnym, odkrywanie potraw regionalnych, polskich czy światowych, okazało się świetną zabawą dla biorących udział w biesiadzie i konkursie. Zmagania kulinarne odbywały się bowiem w ramach większości edycji festiwalu. Każdy z uczestników dwoił się i troił, by dokonać jak najlepszej prezentacji swoich potraw, nierzadko odwołując się do literackich inspiracji. Zresztą same hasła tematyczne niektórych edycji, jak choćby „Kuchnia i literatura” czy też „Czytanie i gotowanie łączy pokolenia”, przypominały o miejscu, w którym odbywały się spotkania degustatorów. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej jako gospodarz i organizator corocznych Bibliotekarskich Festiwali Kulinarnych wraz z Kołem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich kusiły feerią barw prezentowanych przez uczestników, stoisk kulinarnych. Od 2011 roku każda z edycji otrzymywała swój tytuł, będący nawiązaniem do haseł, którymi opatrzony był Tydzień Bibliotek w Polsce. Stąd na przykład w 2017 roku pojawiło się hasło „Przepisy, smaki i zapachy. Oczywiście!”, w 2018 – „Do(wolność) gotowania”, a tegoroczna edycja poprzedzona została hasztagiem.

Warto wspomnieć również o Bibliotekarskim Festiwalu Kulinarnym z 2013 roku pod hasłem „Rozsmakuj się w bibliotece – kreatywny Lubuszanin w kuchni”, w którym zaakcentowano, że biblioteka jest otwartą przestrzenią dla twórczych działań mieszkańców naszego regionu. Można śmiało skonstatować, że każda z kolejnych edycji nietuzinkowego festiwalu wymagała kreatywności, nie tylko od gospodarzy – nauczycieli bibliotekarzy, pracowników biblioteki. Impreza przyciągała bowiem chętnych spoza książnicy, którzy śmiało prezentowali swoje kulinarne talenty

ad

Oprawa wizualna całego przedsięwzięcia, jak to przy kulinariach wypada, rokrocznie cieszyła oko festiwalowych gości. A w 2012 roku nie zabrakło również muzyki, gdy lokalny zespół jazzowy swoją obecnością uświetnił ówczesną edycję. Naturalnie formuła konkursowa zapewniała uczestnikom nagrody i tu należą się stokrotne podziękowania dla jej darczyńców. Szczególnie dla Adama Wojciecha Bagińskiego, artysty malarza, nieocenionego Przyjaciela Biblioteki, który przekazywał na ten cel swoje znakomite akwarele.

Jednak nie każdy chciał zmierzyć się w zawodach. Być ocenianym, pod kątem kulinarnych umiejętności przez jury i publiczność, mogło wydać się deprymujące i stanowić nie lada wyzwanie. Rozwiązaniem tej delikatnej kwestii okazało się miejsce na stole degustacyjnym, który zazwyczaj uginał się od przyniesionych smakołyków. Atmosfera kosztowania pyszności, okraszona literackimi cytatami bądź opowieścią uczestników na temat przygotowanej przez siebie potrawy, zapach ziół, aromat poszczególnych dań i deserów sprawiały, że każdy z gości opuszczał bibliotekę z przyjemnym wspomnieniem duchowej i cielesnej uczty. W dobie popularności programów kulinarnych PBW w Zielonej Górze przyciągała nie tylko stałych jej bywalców. Warto podkreślić, że uczestnicy, którzy zagościli w niej po raz pierwszy, obecnie chętnie sięgają po zbiory biblioteki.

Czy ta niezwykła przygoda trwać będzie przez kolejne lata? Czas pokaże. Dzisiaj wzwiązku z jubileuszem warto powspominać Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne, ich niezapomniany biesiadny klimat, który sprzyjał integracji środowiska bibliotekarskiego z przybyłymi na kulinarno-literacką ucztę mieszkańcami społeczności lokalnej

Anna Aleksandrowicz

ae