Biblioteczna przygoda z teatrem - Bibliotekarz Lubuski

Biblioteczna przygoda z teatrem

4 teatrzyk majstersztyk fot piasecka 006„Bo w teatrze, w teatrze, w teatrze, czarodziejskie jest to, na co patrzę. Gdy się tylko podnosi kurtyna, to od razu czar działać zaczyna” – piosenką Marka Majewskiego zakończył się trzytygodniowy projekt zatytułowany „Teatrzyk Majstersztyk”, który zrealizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu.

Wraz z biblioteką magię teatru odkrywały dzieci uczęszczające do Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej im. Św. Jana Bosko "Radosna" w Jeninie. Nad całością projektu czuwały: autorka projektu Katarzyna Chorążyczewska oraz kierowniczka świetlicy „Radosna” Janina Cytlak. W ramach cyklu warsztatów zrealizowano sześć spotkań warsztatowych. Były to: warsztaty integracyjne oraz videokonferencja z twórczyniami Oruńskiego Teatrzyku Szydełkowego, które poprowadziła Katarzyna Chorążyczewska, warsztaty tworzenia legendy, do których wprowadzeniem była opowieść Eugeniusza Cytlaka, członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Bogdanieckiej, warsztaty tworzenia pacynek z gościnnym udziałem Klubu Kobiet Kreatywnych z Bogdańca oraz Agnieszki Kopydłowskiej ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce, podczas których dzieci miały okazję poznać technikę szycia maszynowego, warsztaty konstruowania teatrzyku z Radosławem Urbanowskim, pod którego okiem zbudowano i pomalowano drewnianą ramę teatrzyku, warsztaty aktorskie z Bożeną Pomykałą-Kukorowską, która przybliżyła dzieciom specyfikę pracy aktora-lalkarza oraz rodzaje lalek, a także warsztaty muzyczne z rytmiczką Jolantą Kępką, która przygotowała z dziećmi warstwę muzyczną przedstawienia. Finał projektu „Teatrzyk Majstersztyk” odbył się w Sali Wiejskiej w Jeninie w niedzielę 20 października 2019. W programie wydarzenia znalazły się: pokaz filmu dokumentującego przebieg projektu, zrealizowanego przez TMX Studio, promocja książeczki „Legenda o Jeninie” autorstwa Katarzyny Chorążyczewskiej, wystawa fotografii autorstwa Natalii Piaseckiej oraz premiera przedstawienia „Legenda o Jeninie” (powstałego w oparciu o wydarzenia z 13 sierpnia 1807 roku, kiedy to wielki pożar strawił niemal cały Jenin) z udziałem niezwykłych, młodych aktorów-lalkarzy. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności, były podziękowania i upominki dla twórców spektaklu, wywiady z przedstawicielami mediów, a także gratulacje od proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Jeninie ks. Zbigniewa Bujanowskiego oraz od radnej Rady Gminy Bogdaniec Teresy Astel. Miłym akcentem na zakończenie spotkania był pyszny tort, ufundowany przez Gminę Bogdaniec. Projekt realizowano w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury, którego operatorem w województwie lubuskim jest Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Warto dodać, że w całym województwie lubuskim przyznano tylko cztery granty na realizację projektów z zakresu edukacji kulturowej, tym większym jest to więc wyróżnieniem, że komisja konkursowa postanowiła przyznać dofinansowanie akurat naszemu pomysłowi. Tradycją tego programu jest możliwość zaprezentowania projektu w ramach BMK podczas Lubuskiej Giełdy Dobrych Praktyk, która w tym roku odbyła się w pobliskiej Witnicy. „Teatrzyk Majstersztyk” został przyjęty z dużym entuzjazmem przez dyrektorów instytucji kultury, animatorów i edukatorów. Koniec projektu nie oznacza jednak końca teatralnej przygody Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu. W najbliższym czasie przedstawienie obejrzą przedszkolaki z gminnych przedszkoli, a także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce. Zachęcamy także do pobierania bezpłatnych książeczek pt. „Legenda o Jeninie” w siedzibie biblioteki przy ul. Dworcowej 5 w Bogdańcu.

Katarzyna Chorążyczewska