Przez Ameryki autem i na wózku – spotkanie autorskie z Michałem Worochem - Bibliotekarz Lubuski

Przez Ameryki autem i na wózku – spotkanie autorskie z Michałem Worochem

1W miniony czwartek, 7 listopada, Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy gościła niezwykłego pisarza i podróżnika.

Michał Woroch z przyjacielem (obaj poruszający się na wózkach inwalidzkich) przejechał samochodem terenowym obie Ameryki. Czytelnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali okraszonych slajdami opowieści o tym przedsięwzięciu – od etapu planowania do finału. Trzeba było zgromadzić środki pieniężne, kupić i zaadaptować dla potrzeb niepełnosprawnych terenowy samochód. Wreszcie wyruszyli w podróż. Przemierzyli tysiące kilometrów przez bezdroża Ameryki Południowej. Przebyli piaski pustyni Atacama, odbyli rejs Amazonką, „zaliczyli” zapadanie się samochodu w błocie, tropikalne choroby i eksplozję silnika. Udowodnili, czego można dokonać mimo fizycznej niepełnosprawności. Zwieńczeniem podróży było napisanie i wydanie książki „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Opowieść Michała Worocha była nadzwyczaj inspirująca. Dawno spotkanie autorskie nie cieszyło się takim zainteresowaniem witnickich czytelników. Cieszy obecność na nim uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludzi Pojednania. Jest to zasługą nauczycielki języka polskiego Małgorzaty Dudkiewicz, która rozwija zainteresowania uczniów, zachęcając ich do udziału w życiu kulturalnym regionu.

Władysław Wróblewski