Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Od nasionka do drzewa - Bibliotekarz Lubuski

Od nasionka do drzewa

lesne wyklady Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy odwiedziła Aldona Bernacka, specjalista Służby Leśnej ds. edukacji i turystki w Nadleśnictwie Bogdaniec. Na dwóch wykładach dla klas piątych Szkoły Podstawowej nr 1 opowiedziała uczniom, z czego wyrastają drzewa.

Słuchacze dowiedzieli się, że jesienią większość nasion jest już dojrzała, ale niektóre z opuszczeniem macierzystego drzewa czekają do wiosny. Kiedy przyjdzie na to czas, lekkie, zaopatrzone w skrzydełka nasionka klonu rozsiewa wiatr. Ciężkie potrzebują pomocy zwierząt – sójek, srok i wiewiórek. Zapominalska sójka gromadzi zapasy na zimę i… o nich zapomina. W taki sposób rozsiewa żołędzie. Rola buchtujących dzików także jest nie do pominięcia. Leśnicy bardzo je doceniają. Wykład Aldony Bernackiej był wzbogacony pokazem slajdów i pomocami naukowymi – bogatym zbiorem liści, nasion i szyszek. Dzięki tym ostatnim dzieci nauczyły się rozpoznawać występujące w Polsce drzewa iglaste. Na zakończenie każdy słuchacz otrzymał pamiątkę – książkę „Wędrówka po warstwach lasu” Hanny Będkowskiej.

Władysław Wróblewski