Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
By nic nie uronić z tamtych lat - Bibliotekarz Lubuski

By nic nie uronić z tamtych lat

weterani mniejszeBy nic nie uronić z tamtych lat – spotkanie z weteranami: Piotrem Gubernatorem i Eugeniuszem Jaworskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu. Mamy już XXI wiek, a na świecie wciąż tyle ognisk zapalnych. W tylu miejscach trwa wojna. Niezależnie, jak daleko toczą się walki o wolność, wśród nas wciąż jeszcze są ludzie, którzy kilkadziesiąt lat temu dramatu wojny doświadczyli na własnej skórze.

To weterani II wojny światowej. Spotkania z nimi są bezcenną lekcją żywej historii. Biblioteka organizuje takie spotkania dla młodzieży szkolnej. W tym roku (22.10.2019 r.) o wojnie, jej dramatach i trudach, o wojennych losach swoich i swoich bliskich opowiadali uczniom klas III LO Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych panowie: Piotr Gubernator i Eugeniusz Jaworski. Mówili, że wojna to nie zabawa ani przygoda. Woja to dramat, codzienny strach, głód i śmierć. Obaj panowie, przywołując tragiczne wspomnienia, starali się uświadamiać młodym ludziom, jak ważne jest, że mają szczęście żyć w czasie pokoju, w kraju wolnym od okupanta i niepodległym, że mogą się uczyć. I że powinni ten fakt doceniać, bo nawet nie wiedzą, jak bardzo chcieli uczyć się ich rówieśnicy podczas II wojny światowej, a nie mogli. Niektórzy w ich wieku z własnej woli szli do wojska, a tam nie dostawali podręczników ani innych książek tylko broń. Do walki z okupantem. Walczyli o wolność po to, by m.in. móc się uczyć. Pamiętajcie! Wojna to nie film, nie przygoda, nie gra ani zabawa. Wojna jest straszna!

Urszula Sitarz