Lato jesienią w galerii „Na Mansardzie”

wystawa barlinek mniejszeCeramiczne maski, kwiaty i kubeczki, malarskie portrety i magiczne fotografie można oglądać na wystawie „Artystyczne Wakacje Barlinek 2019” w gorzowskiej galerii „Na Mansardzie” Biblioteki Pedagogicznej WOM. Prace wykonały dzieci z pracowni plastycznej i fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie.

Wystawa została otwarta 26 października 2019 roku. Pokazano na niej prace uczestników szóstego pleneru artystycznego organizowanego latem w Barlinku.
Tematem przewodnim warsztatów był portret - mówiła na wernisażu Małgorzata Całus-Jarno, instruktor plastyki w MDK. – Prace wykonywaliśmy bardzo różnym technikami. Lepiliśmy, malowaliśmy, kleiliśmy, a także robiliśmy zdjęcia…
Ale nie były to zwykłe portrety fotograficzne – wyjaśniała Aleksandra Czarnecka, instruktor fotografii z MDK-u. – Podeszliśmy do tego tematu z mniej oczywistych stron. Szukaliśmy portretów w pniach drzew, w ziemi, w kamieniach.
Jedną z uczestniczek pleneru była 15-letnia Julia Chłopecka. – Byłam już w Barlinku po raz piąty i jak zwykle był to niesamowity wyjazd - zapewniała.
- Bardzo dużo się nauczyłam, świetnie się bawiłam. I bardzo bym chciała swą zawodową przeszłość związać ze sztuką.
O tym , że uczestnicy pleneru, twórczo spędzili letni czas, świadczy też „ich” wiersz o Barlinku, wygłoszony podczas wernisażu: „Dziś piękność Twą w całej ozdobie widzę i rysuję, bo tęsknię po Tobie…”
Wystawę w gorzowskiej galerii „Na Mansardzie” można oglądać do końca listopada 2019 roku.


Hanna Ciepiela
fot. Aleksandra Czarnecka