Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Z legendą po... Polsce - Bibliotekarz Lubuski

Z legendą po... Polsce

z legenda bieniow mniejszeProjekt „Z legendą po… Polsce” realizowany przez cały 2019 rok w filiach Biblioteki Publicznej w Bieniowie, był cyklem spotkań dla dzieci i młodzieży. Głównym celem zajęć było rozwijanie pasji czytelniczych poprzez popularyzowanie legend i baśni polskich. Impreza podsumowująca „Z legendą po… Polsce” odbyła się w Złotniku, gromadząc ok. stu czytelników z Gminy Żary, a wśród nich dzieci, rodziców, opiekunów, nauczycieli, sołtysów i radnych.

Zabawę rozpoczęła formacja taneczna „Fit-babeczki”. W krótkim czasie na parkiecie pojawiło się mnóstwo dzieci. Były gotowe, by wziąć udział w kolejnych zabawach, tym razem przeprowadzonych przez bibliotekarki z wszystkich jedenastu filii bibliotecznych. Panie, przebrane za postaci z legend, prześcigały się w pomysłach, by uszczęśliwić najmłodszych czytelników. Punktem kulminacyjnym spotkania były dwa przedstawienia dziecięcego teatru „XDeLol” ze Złotnika. BAZYLISZEK I WARSZAWSKA SYRENKA zachwyciły widownię, a ta nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Impreza zakończyła się w atmosferze radości, a zainteresowanie polskimi legendami wśród dzieci znacznie wzrosło. Biblioteczne spotkania „Z legendą po… Polsce” przybierały różne formy. Legendy popularyzowano poprzez ich głośne czytanie, rozmowy na temat ich treści, pogadanki. Bardzo dobrze sprawdzały się quizy i rebusy oraz gry i zabawy dydaktyczne. Podczas zajęć plastycznych, dzieci chętnie przygotowywały ilustracje do legend, kolorowały. Największą popularnością cieszyły się prace wykonywane w grupach. Czytelnicy chętnie wcielali się w bohaterów podań, a nawet przygotowali inscenizacje. W przyszłym roku rozpoczyna się projekt „Z legendą po… regionie”. Do zobaczenia!

Urszula Golec
Jadwiga Bogna Bakalarska