Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Wieczór literacki w Żarach - Bibliotekarz Lubuski

Wieczór literacki w Żarach

mniejsze spotkanie 2019W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach 10 października odbył się wieczór literacki Jadwigi Rupiety, promujący trzy książki: dwa tomiki poezji („Kolory życia” i „Życie z odrobiną chili i miodu”) oraz zbiór opowiadań („Odcienie życia”).

Czytelnia Ogólna z trudem pomieściła publiczność, którą przyciągnęła bohaterka wieczoru - doskonale znana w mieście z uwagi na bogaty dorobek zawodowy oraz aktywność literacką. Zgromadzeni goście mieli wyjątkową okazję posłuchać wierszy w interpretacji autorki oraz jej przyjaciół – Haliny Borowiec, Janiny Lenart i Beaty Kłębukowskiej. Pisarka zaprezentowała również fragmenty swojej prozy. Tomik „Kolory życia” zawiera utwory, które nigdy nas nie zmęczą, działając kojąco i krzepiąco, choć często poruszają bardzo ważne problemy. Na podkreślenie zasługuje różnorodność tematyki zebranych tu wierszy – wszak życie ma rozmaite kolory. Drugim prezentowanym wydawnictwem był tomik opowiadań „Odcienie życia”, które mogą przyczynić się do wzbogacenia kulturowego klimatu naszego miasta. Część z nich wprost odnosi się do Żar lub dyskretnie ukazuje współczesnych mieszkańców. Na deser publiczność usłyszała wiersze z tomiku „Życie z odrobiną chili i miodu”, w którym dominuje ton humorystyczny, w tym satyryczny. Są tu utwory o ludzkiej uczciwości, rzetelności i o zdrowych relacjach społecznych. Ostrze satyry jest skierowane w stronę rozmaitych osób, bez względu na ich pracę czy pozycję. Nie wszystkie prezentowane tutaj utwory mają cechy satyryczne. W niniejszym tomiku znajdują się wiersze poświęcone przyrodzie, ukazujące jej uroki i przyjemność korzystania z darów natury. Są tu również utwory dotyczące wprost samej autorki, która doskonale potrafi zachować zdrowy dystans i śmiać się z samej siebie. Podczas czwartkowego spotkania padło wiele ciepłych słów, adresowanych zarówno do Pani Jadwigi, jak też i kierowanych w stronę publiczności przez samą Bohaterkę wieczoru. Nie zabrakło łez wzruszenia, spontanicznych gestów; było też sporo śmiechu i wspomnień. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali pracownicy Biblioteki - Magdalena Broniecka i Piotr Pużak.

Magdalena Broniecka
Krzysztof Cymach
Fot. Krzysztof Cymach