Szparagowy sezon na Kulinarnych Czwartkach - Bibliotekarz Lubuski

Szparagowy sezon na Kulinarnych Czwartkach

maj 2019 kulinarne czwartkiPrzełom maja i czerwca to najlepszy czas, by na straganach wypatrzyć świeżutkie szparagi. Ze względu na ich zalety i niepowtarzalny smak warto uwzględniać je w naszym menu. A jak przygotować szparagi? Z gąszczu możliwości każdy znajdzie coś dla siebie. Gotować, piec, a może grillować? Uczestniczki Kulinarnych Czwartków proponują omlet ze szparagami według przepisu Pani Kazimiery Staniak!

Na majowym spotkaniu Kulinarnych Czwartków, które odbyło się 9 maja 2019 r. w bibliotece słubickiej, klubowiczki sprawdziły przepis w praktyce. Wspólnie wypichciły przepyszny omlet ze szparagowym nadzieniem. Wyszedł smakowity i puszysty, palce lizać! Czekając, aż omlet będzie gotowy rozmawiałyśmy o książce „Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia”. Żyjąca w XIX wieku autorka książek kucharskich i poradników dotyczących nie tylko odżywiania, ale również zdrowia i higieny może stać się inspiracją dla nas, współczesnych kobiet. Obserwująca od wczesnych lat młodości zwyczaje i kulinarne tradycje, potrafiła zyskaną wiedzę przekuć na niesamowity sukces życiowy. Gorąco polecamy biografię Pani Lucyny. Napisana lekkim piórem, czyta się z ogromnym zaciekawieniem. Książka dostępna w słubickiej bibliotece. Kolejne spotkanie Kulinarnych Czwartków odbędzie się 13 czerwca 2019 r. w oddziale dla dorosłych biblioteki słubickiej. Serdecznie zapraszamy!

Omlet ze szparagami
4 jajka, 2 łyżki mleka, 12 zielonych szparagów, 2 ząbki czosnku, masło do smażenia, sól, pieprz, natka pietruszki, starty ser parmezan
Szparagi myjemy, odcinamy stwardniałe końcówki, kroimy w kawałki. Drobno pokrojony czosnek podsmażamy na rozgrzanym maśle, dodajemy pokrojone szparagi i dalej smażymy. W osobnym naczyniu roztrzepujemy jajka, dodajemy mleko, doprawiamy solą i pieprzem, wylewamy na smażące się szparagi. Całość lekko mieszamy, patelnię przykrywamy i zmniejszamy ogień. Smażymy omlet aż całkowicie zetną się jajka. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki oraz parmezanem. Smacznego!