Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - Bibliotekarz Lubuski

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

książka dla dzieciMiędzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypada każdego roku 2 kwietnia - w rocznicę urodzin H. CH. Andersena, baśniopisarza wszechczasów. Andersen od samego początku jest patronem tego dnia. Głównym celem święta jest inspirowanie i rozbudzanie pasji czytania wśród dzieci.

Filia biblioteczna w Lesznie Górnym, wspólnie z wychowawczyniami, przygotowały spotkanie dla uczniów z klas I-III. Czytaliśmy ulubione bajki i baśnie. Nie mogło zabraknąć zagadek dotyczących baśni Andersena, z odgadywaniem których dzieci poradziły sobie bez problemu. Najciekawszym zajęciem i rywalizacją między grupami było ułożenie z pociętych kawałków postaci baśniowych np. Brzydkie Kaczątko, Calineczka… Święto książki dziecięcej pobudza nas dorosłych do refleksji nad rolą książki w życiu każdego dziecka. Można by tu przytoczyć cytat z wiersza egipskiego poety Hani El Masri: "Ja jestem światem", w którym autor przekazuje odwieczną prawdę o tym, że człowiek poznaje świat dzięki wiedzy zawartej w książkach. Książka jest bezcennym przewodnikiem po świecie, wzbogaca świat dziecka i jego wyobraźnię, zabierając go w miejsca dalekie i bliskie, przybliżając mu różne historie i przeżycia bohaterów literackich.

Andżelika Przysiężna