Biblioteka z „Wigorem” - Bibliotekarz Lubuski

Biblioteka z „Wigorem”

witnica senior mniejszeDzienny Dom Pobytu „Senior Wigor” współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy niemalże od chwili powstania. Pierwszym plonem tej współpracy jest punkt biblioteczny, w którym książki są wymieniane odpowiednio do potrzeb czytelników. Pod koniec ubiegłego roku w DDP powstała Sekcja Książki Mówionej, którą MBP zaopatrzyła w czytak i audiobooki.

Dzięki temu seniorzy mogą skorzystać z książek bez ograniczeń. Dzięki bajkom kukiełkowym pożyczonym z Biblioteki w ubiegłym roku seniorzy mogli zaprezentować swój aktorski talent dzieciom z przedszkola i żłobka w Witnicy. Młodzi odbiorcy zobaczyli bajki Pt. „Kolorowa krowa”, „Dwa jeże”, „Fryzjer”, „Foka” i inne. Dyrektor Biblioteki, Władysław Wróblewski gościł u seniorów z historycznymi prelekcjami z cyklu „Witnica na starej pocztówce”. Słuchacze mogli porównać, jak wyglądało ich miasteczko przed 1945 rokiem, w czasach ich młodości i dziś. Wykład okraszały wspomnienia i dysputy „jak to kiedyś było”. W ostatni piątek dyrektor Wróblewski pokazał podopiecznym Domu swoje fotograficzne portrety zwierząt, wykonane w czasie wycieczek po okolicy. Prelekcja „Okiem piechura” również była okazją do pogawędek na temat przyrodniczych obserwacji i przygód. Współpraca nie jest jednostronna. Seniorzy wykonali i sprezentowali Oddziałowi dla Dzieci i Młodzieży kilkaset zakładek do książek. Wszystkie ręcznie wykonane, zalaminowane, więc trwałe, a wśród zdobiących je grafik przeważa wizerunek sowy – symbolu mądrości. Młodzi czytelnicy otrzymują je na „czytelniczą drogę życia” jako wspólny prezent od seniorów i bibliotekarzy.

Kotecka Katarzyna
DDP Senior Wigor