Program Akademia Umysłu. Senior Edu w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu - Bibliotekarz Lubuski

akademia seniora 2019Jesteśmy tak skonstruowani, że rozwijamy się od chwili narodzin, ale i starzejemy. Jednym z objawów starzenia się naszego mózgu jest obniżenie jego sprawności w zakresie pamięci i zdolności do koncentracji, skupiania uwagi na czymś przez dłuższy czas. Od dawna specjaliści zadają sobie pytanie o to, w jaki sposób można go wspomóc, jak stymulować, by zapobiec osłabnięciu jego sprawności. Odpowiedzią na potrzebę trenowania pamięci i koncentracji jest Akademia Umysłu, czyli seria programów rozwijających możliwości umysłu osób w różnym wieku. Żagańskich bibliotekarzy zainteresował program Senior Edu.

To gry logiczne, których zadaniem jest poprawienie kondycji umysłowej, pamięci i koncentracji oraz szybkiego czytania u osób starszych. Zadania realizowane są w ramach zabawy z komputerem. Wystarczy  umiejętność posługiwania się myszką i znajomość klawiatury. Biblioteka w Żaganiu wychodzi naprzeciw potrzebom seniorów i dysponuje 5. stanowiskami z programem Akademia Umysłu. Spotkania planowane są raz w miesiącu, w grupie ok. 15 osób. Na spotkaniach będą przekazywane informacje o tym, jak starzeje się mózg, dlaczego należy go wspomagać, jak można dbać o jego kondycję i jakie są z tego korzyści. Nie ma tutaj spięcia, stresu czy miejsca na obawy typu, czy dam radę. Spotkania grupowe służą integracji, przekazaniu pewnej wiedzy, zaprezentowaniu kolejnych etapów programu, wspólnemu spędzeniu czasu. Niewątpliwie atrakcją będą treningi pamięci w ramach gier towarzyskich i logicznych. Spotkania grupowe będą odbywały się w ostatni piątek miesiąca. W międzyczasie uczestnicy zajęć będą pracowali z programem we własnym zakresie. Podstawowym założeniem jest miła, swobodna atmosfera - zabawa z wartością dodaną, czyli poprawą kondycji intelektualnej. To wszystko ma się przełożyć na sprawniejsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest zapisanie się do MBP w Żaganiu. Z Seniorami ćwiczyć będą przyjaźni, otwarci i zawsze uśmiechnięci bibliotekarze. W grupie raźniej!

Urszula Sitarz