Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
News365.pl – miejski portal informacyjny - Bibliotekarz Lubuski

News365.pl – miejski portal informacyjny

logo-news365_-_white14 grudnia 2010 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze uruchomiła news365.pl – pierwszy miejski portal wymiany informacji dla dziennikarzy i organizatorów wydarzeń medialnych. Inicjatywa stworzenia serwisu wyszła ze środowiska zielonogórskich dziennikarzy. Pomysł trafił na podatny grunt, gdyż tego typu przedsięwzięcia wpisują się w realizację statutowych zadań biblioteki w zakresie działalności informacyjnej.

Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat roli bibliotek w budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Współczesne książnice starają się włączyć w ten proces, oferując swoim użytkownikom nowoczesne formy wyszukiwania i udostępniania wiedzy (np. bibliograficzne bazy danych, biblioteki cyfrowe, inne bazy pełnotekstowe). W społeczeństwie informacyjnym „informacja", choć jest towarem niematerialnym, stanowi najcenniejsze dobro, jednak dotarcie do jej wiarygodnych źródeł niekiedy nastręcza wiele trudności. News365.pl oferuje swoim odbiorcom informację rzetelną, aktualną i zweryfikowaną.

Portal z założenia dedykowany jest lokalnym dziennikarzom, jednak ze względu na różnorodność informacji oraz ich globalny dostęp służyć może również wszystkim zainteresowanym, jako powszechne źródło informacji o życiu społeczno-kulturalnym Zielonej Góry i okolicy. Najważniejszym modułem serwisu jest kalendarz rejestrujący wydarzenia zaplanowane na najbliższy czas. Informacje o nich nadsyłane są drogą elektroniczną przez organizatorów, a następnie udostępniane w postaci kart informacji. Karta informacji zawiera dokładny opis wydarzenia, miejsce i datę, kontakt z organizatorem i adres strony internetowej. Dodatkowo bibliotekarze zamieszczają wykazy dostępnej literatury oraz linki do stron internetowych tematycznie związane z danym wydarzeniem. Dokładną lokalizację imprezy wskazuje natomiast dołączona do karty mapka, wygenerowana z serwisu maps.google.pl. Użytkownicy serwisu mają możliwość importu danych do własnego kalendarza obsługującego format Ical. Każdą z kart informacji można również wydrukować poprzez kliknięcie na ikonę drukarki, zamieszczoną w prawym górnym rogu karty. Dotarcie do konkretnych informacji umożliwia wyszukiwarka zamieszczona poniżej kalendarza. Wydarzenia zamieszczone w kalendarzu sklasyfikowane są według kilkunastu kategorii (widocznych u dołu kalendarza). Wybierając jedną z nich, mamy możliwość wygenerowania informacji z konkretnego interesującego nas obszaru, np. kultura, sport, polityka itd.

Informacje o charakterze ogólnym, komunikaty, oświadczenia, relacje itp. zamieszcza się w osobnym dziale Inspiracje. Cztery najaktualniejsze artykuły wyświetlane są na stronie głównej. Dodatkowe funkcje to możliwość druku, przesłania na e-mail i eksportu treści do formatu PDF. Istnieje również możliwość subskrypcji zamieszczanych tekstów za pośrednictwem kanału RSS. Dokument RSS może zawierać streszczenie lub pełny tekst skojarzonej strony WWW. Umożliwia to użytkownikom automatyczne bycie na bieżąco z treścią ulubionych serwisów sieciowych. Subskrypcji służą przeznaczone do tego celu aplikacje. Kanał RSS obsługiwany jest przez większość popularnych przeglądarek internetowych (np. subskrypcja za pomocą dynamicznych zakładek lub zapis informacji we wskazanym folderze).

W dziale Media znajdują się informacje, które mogą być przydatne w pracy dziennikarzy. Poradnik zawiera zbiór artykułów dotyczących przepisów prawa prasowego, nowinek technicznych, medialnych trendów, przewodnik językowy i bibliografie teorii dziennikarstwa. Książka teleadresowa służy jako baza kontaktów z różnego rodzaju instytucjami, których działalność interesuje dziennikarzy.

Zakładka Organizujesz? przeznaczona jest dla organizatorów wydarzeń. W Poradniku zawarto wskazówki, jak poprawnie zorganizować briefing lub konferencję prasową, a w Adresach redakcji dane kontaktowe zielonogórskich mediów.

Każdy z organizatorów ma możliwość zgłoszenia własnego wydarzenia, przesyłając informacje o nim bezpośrednio na skrzynkę e-mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź za pośrednictwem dostępnego na stronie formularza. Dostarczone informacje są na bieżąco weryfikowane i udostępniane na stronach serwisu.

Portal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem użytkowników, o czym świadczą rosnące statystyki odwiedzin. Planowana jest dalsza rozbudowa serwisu. W założeniach, w niedługim czasie ma on objąć swoim zasięgiem całe województwo lubuskie. Sukces przedsięwzięcia zależy jednak od dwóch ważnych czynników: po pierwsze – środki finansowe, po drugie i najważniejsze – chęć współpracy bibliotek terenowych w realizacji tego projektu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Czekamy na wszelkie uwagi i pomysły, które mogłyby pomóc w udoskonaleniu usług portalu. Wymianie opinii na temat news365.pl, a także różnych spraw związanych z pracą dziennikarzy służy profil na popularnym portalu społecznościowym Facebook.

 
   Dawid Kotlarek
WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze

Polecana literatura:
S. Allan, Newsy w sieci. Internet i dziennikarstwo, Kraków 2008.
Społeczeństwo informacyjne. Istota, rozwój, wyzwania, pod red. M. Witkowskiej, K. Cholawo-Sosnowskiej, Warszawa 2006.