Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Z Babimostu do Warszawy - Bibliotekarz Lubuski

Z Babimostu do Warszawy

Młodzi menedżerowie kultury

„Młodzi menedżerowie kultury" to projekt realizowany przez Towarzystwo Twórczych Inicjatyw „ę" . Od 2002 r. odbyło się 5 edycji, w których udział wzięło ponad sto młodych osób. 6 edycja projektu jest skierowana do ludzi młodych oraz bibliotekarzy i odbywa się w ramach Programu Rozwoju Bibliotek od maja 2010 r. do końca października 2011 (więcej o projekcie: mmk.e.org.pl).

Projekt ten jest szansą dla młodych, kreatywnych, energicznych lokalnych liderów w wieku od 15 do 25 lat, na zaistnienie w mniejszych miejscowościach i wsiach. Ambitna i pomysłowa młodzież ma możliwość wdrożenia swoich zdolności organizatorskich w działanie na rzecz lokalnej społeczności.

W skład całości projektu wchodzą także kilkudniowe warsztaty w Warszawie, gdzie młody menedżer wraz z opiekunem – bibliotekarzem uczestniczy w spotkaniach z doświadczonymi artystami, twórcami, animatorami i dziennikarzami. Warsztaty te mają na celu nakierunkowanie młodego lidera, dając pomoc w udzieleniu odpowiedzi na pytania: Jak zamienić pomysł na realny projekt? Jak promować i zdobywać partnerów? Jak zdobyć pieniądze na swoje działania?

Warsztaty są także ucztą dla bibliotekarzy, którzy przygotowują się do nowej roli trenerów, mentorów. Zdobywają nowe doświadczenia pomocne w swojej pracy, a także umiejętności, którymi mogą posłużyć się, aby przyciągnąć młodzież do biblioteki.

Chwytaj chwilę

Od lutego tego roku dzięki wsparciu finansowemu Towarzystwu Twórczych Inicjatyw „ę" rozpoczęły się warsztaty fotograficzne organizowane przy współpracy Biblioteki Publicznej w Babimoście i artysty – fotografa z Poznania, Zygmunta Gajewskiego.

Warsztaty pod nazwą „Chwytaj chwilę" są rezultatem pracy młodego menedżera kultury – Agaty Rzeskiej, która oprócz napisania projektu podjęła się także jego organizacji.

Pierwsze spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej obiektu sportowego „Olimpia" w Babimoście. Prowadzący Zygmunt Gajewski opowiedział uczestnikom na temat historii fotografii i przedstawił jej największych twórców. Dokonał także prezentacji aparatów, z których każdy posiadał swoją historię i reprezentował inną epokę z dziejów fotografii.

Warsztaty odbywały się co 2 tygodnie, uczestnicy zajęć pod okiem specjalisty uczyli się, jak ustawić aparat i prawidłowo wykonać fotografię. Tematem przewodnim fotografii były: piękno natury i obserwacja jej zmian na przełomie pór roku. W warsztatach brało udział 18 osób oraz pracownik biblioteki opiekujący się Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży.

Pierwszego kwietnia warsztaty zyskały wolnych słuchaczy, którymi jest młodzież z Ośrodka Wychowawczego w Babimoście prowadzona przez swoją bibliotekarkę. W tym samym terminie warsztaty odwiedziła koordynator projektu MMK, Agnieszka Pajączkowska, która swoją obecnością i cennymi radami starała się wesprzeć młodego organizatora, jakim jest Agata.

Relacja z tego spotkania została uwieczniona, a jej treść znajduję się na stronie internetowej Młodych Menedżerów Kultury.

Zakończeniem warsztatów była wystawa zdjęć uczestników przy okazji obchodów dni Babimostu, które jak co roku przypadają w pierwszy weekend czerwca. Marzeniem naszym, jak i prowadzącego warsztaty Zygmunta Gajewskiego, jest zorganizowanie galerii w zabytkowym kościele ewangelickim w Babimoście. Być może kiedyś to marzenie się spełni.

Twoje Strony – Mocne Strony

Od marca tego roku Biblioteka Publiczna w Babimoście, w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, bierze udział w projekcie finansowanym przez FRSI o nazwie: „Twoje Strony – Mocne Strony".

Projekt rozpoczął się w Warszawie jednodniowymi warsztatami, w których uczestniczył pracownik biblioteki opiekujący się Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży.

Motywem przewodnim projektu jest pokazanie walorów naszej gminy i wypromowanie jej dobrych stron, tak aby zachęcić do jej odwiedzania. Należy to wykonać na zasadzie portretów/wizytówek swojej okolicy wzorowanych na wysłanych w kosmos zestawach informacji o Ziemi. W projekcie bierze udział 15 bibliotek z całej Polski (Projekt Społeczny 2012, Podręcznik lokalnego opiekuna projektu, s. 6).

„Mocne strony" są bardzo różne, mogą to być talenty, umiejętności, ale także cechy charakteru, osobowości. Podobnie można pomyśleć o swojej okolicy: nie wszystko, jest tu doskonałe, ale na pewno jesteśmy w stanie wskazać mocne strony. Mogą się na nie składać takie elementy jak: natura, regionalna kultura, wydarzenia czy zwyczaje.

Gmina Babimost cieszy się obfitością zabytków, lasów, jezior oraz jest skarbnicą regionalizmu. Kolejny bardzo ważny atut to lotnisko. Grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Babimoście będzie starała się te walory wykorzystać i zarejestrować w postaci krótkiego filmiku pod tytułem Gmina Babimost – daj się wciągnąć!

Do 30 kwietnia 2011 każda biblioteka musiała przesłać swój projekt do Warszawy, natomiast w maju podczas Tygodnia Bibliotek, a także w czerwcu podczas imprezy Imieniny Polski wszystkie prace zostały wystawione w formie zbiorczej. Nagrodą dla uczestników było zaproszenie na Imieniny Polski i wyjazd do Warszawy! Zespół Projektu Społecznego 2012 prześle także wyniki prac do władz lokalnych w formie rekomendacji dotyczących polityki promocji naszego regionu.

  

Karolina Uszler
BP w Babimoście