Tydzień przygód z Papuszą - Bibliotekarz Lubuski

Tydzień przygód z Papuszą

W ostatnim tygodniu naszych spotkań, poznaliśmy wiele ciekawych informacji z życia Papuszy. Dowiedzieliśmy się o tym, że po latach wędrówek z taborem zamieszkała w 1950 r. w Żaganiu. Najdłużej, w latach 1954-1981 mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, kiedy jej romski tabor zatrzymał się tam na dobre. Do spisywania pieśni cygańskich namówił poetkę Jerzy Ficowski.

W 1981 r. starą i schorowaną poetką zaopiekowała się rodzina z Inowrocławia. Gościem tygodnia z patronką Biblioteki był Pan Stanisław Mikołajczyk. Opowiedział nam o swojej znajomości z Tarzanem, pasierbem naszej bohaterki i samą Papuszą, która była bardzo życzliwa i otwarta. Na pewno zaczerpnięte wiadomości z życia Papuszy zostaną długo w naszej pamięci.  Dla ochłody przeżywaliśmy fantastyczną mokrą przygodę na basenie. Był to jedyny sposób na przetrwanie panującego upału. W cieniu drzew czytaliśmy książki i opowiadaliśmy sobie niesamowite historie. Po drodze zebraliśmy korę platanu, na której później namalowaliśmy abstrakcyjne dzieła.

Alicja Ptasińska
Bożena Maksymowicz