Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Alebabki o sobie - Bibliotekarz Lubuski

Alebabki o sobie

Alebabki to nieformalne Koło Przyjaciół Biblioteki, a właściwie Przyjaciółek Biblioteki Miejskiej w Cybince, wspierających ją w jej działaniach. Zorganizowały się w marcu 2007 roku. To blisko 30 pań, zarówno pracujących, jak i na emeryturze, które wraz z Biblioteką rozwijają życie kulturalne w mieście i gminie. Są wśród nich byłe dyrektorki szkół, a także emerytowane nauczycielki, urzędniczki, właścicielki miejscowych firm.

Panie spotykają się przynajmniej raz w miesiącu lub w zależności od potrzeby, w bibliotece przy kawie i z książką. Organizują wyjazdy na koncerty, do opery, kina, teatru dla wszystkich chętnych. Do udziału zapraszają zainteresowanych, docierając do mieszkańców różnymi kanałami, przekazując informacje w niekonwencjonalny sposób, np. przez ogłoszenie w witrynie sklepowej. Były na koncertach Chóru Aleksandrowa, Mazowsza, mają wspólne zdjęcia z Grażyną Brodzińską i wieloma innymi równie wspaniałymi postaciami naszych scen.

 

 

Stanowią trzon Dyskusyjnego Klubu Książki. W swoich miejscach pracy, wśród znajomych promują współczesną literaturę polską i obcą. W komplecie uczestniczą w spotkaniach z pisarzami i innych przedsięwzięciach podejmowanych przez bibliotekę.

Goszcząca na spotkaniu autorskim Irena Matuszkiewicz zauroczona grupą, postanowiła wykorzystać nazwę „Alebabki" w pisanej przez siebie powieści Szepty. Wprawdzie książkowe Alebabki dzieli duży dystans wiekowy w stosunku do naszych Pań, ale są równie dynamiczne i z równie wielkim apetytem na życie i jego atrakcje. Rozwijają swoje własne zainteresowania i pasje: wspólnie wyjeżdżają na basen, uprawiają nordic walking, rowerami przemierzają okolice dalsze i bliższe, poznając miejsca szczególne krajoznawczo i historycznie, piknikując w plenerze.

W tym roku, w ramach wakacji, już zamierzają wspólnie zwiedzać okoliczne, sąsiednie kraje. Organizują imprezy pełne różnych atrakcji dla dzieci specjalnej troski, np. z okazji Dnia Dziecka. Podczas takich spotkań plenerowych czyta się bajki, rysuje ulubionych bohaterów, są nagrody w różnych ciekawych konkursach, wiele słodkości, muzyka na gitarze i wspólne grillowanie.

Alebabki uczestniczą w ogólnopolskich akcjach charytatywnych, takich m.in. jak „Szlachetna paczka". Uroczyście obchodzą ważne jubileusze, „okrągłe urodziny" i imieniny. Celebrują również przedświąteczne spotkania, składając sobie wzajemnie życzenia. Razem spędzony czas upamiętniają w systematycznie prowadzonej kronice. Radością wspólnego obcowania, uczestnictwem we wszelkich przedsięwzięciach kulturalnych dają świadectwo różnorodności działań biblioteki w środowisku i promują ją.

  

Grażyna Łyżwińska
Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cybince

 

Zdjcie_ALEBABKI