Podróż z Rybikiem. Bajki Agnieszki Ginko w Żaganiu. - Bibliotekarz Lubuski

Podróż z Rybikiem. Bajki Agnieszki Ginko w Żaganiu.

12 czerwca 2018 r. w żagańskiej Bibliotece odbyliśmy podróż na bezludną wyspę. Inspiracją do wyprawy była książka Agnieszki Ginko Bajki z dżungli i oceanu. Wykorzystaliśmy Salę Lustrzaną Pałacu Książęcego, sprawiającą wrażenie bezkresnego oceanu. Odbijające się w lustrach rośliny, rafy i rybki stworzyły iluzję oceanicznej flory i fauny. Na podłodze rozłożone zostały materace, na których dzieci jak tratwami popłynęły w dal.

Pierwszym etapem spotkania było przeczytanie rozdziału książki: Rybka Rybik i życzliwość. Dzieci poznały małą niesforną rybkę i inne zwierzęta zamieszkałe w oceanie. Usłyszały, w jaki sposób Rybik uratował Migotkę z dziećmi przed groźnym rekinem. Dyskutowaliśmy na temat życzliwości, szacunku do drugiej osoby. Że należy być życzliwym nikt nie miał wątpliwości. W drugim etapie, uczestnicy pływający na tratwach otrzymali książki z rybami  mieszkającymi w morzach i oceanach. Zadaniem wszystkich było wykonanie rybek i raf koralowych do dekoracji pomieszczenia. Wszyscy z dużym zaangażowaniem przystąpili do działania. Z szarego papieru wykonane zostały rafy koralowe, a z kolorowych kartek powstały rybki. Wyobraźni dzieciom nie brakowało! Oprócz małych rybek powstała jedna olbrzymia o długości 1,5 m i fantastyczny krab. W trzecim etapie wszystkie wykonane rekwizyty powędrowały do naszego oceanu, a dzieci na tratwach w asyście rybek opuściły bezludną wyspę. Bajki z dżungli i oceanu są nie tylko idealną książką do czytania i słuchania, ale także do rozwijania kreatywności wśród dzieci i dorosłych. W projekcie wzięło udział 30 uczniów.

Bożena Maksymowicz