Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Wyróżnienie dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach w plebiscycie „Ale sztuka!" - Bibliotekarz Lubuski

Wyróżnienie dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach w plebiscycie „Ale sztuka!"

krzeszyce1 

W hotelu Mieszko w Gorzowie Wlkp. odbyła się finałowa gala plebiscytu „Ale Sztuka!". Głównym celem tej uroczystości było wyłonienie najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie, a tym samym wypromowanie lubuskich artystów i animatorów życia kulturalnego. Jesteśmy dumni, że wśród nominowanych do tej wspaniałej nagrody była również Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach. Otrzymane wyróżnienie napełniło nas radością i satysfakcją, że to, co dzieje się i jest tworzone w bibliotece dla życia kulturalnego w naszej małej miejscowości, nie idzie na marne.

Krzeszycka biblioteka stara się jak najlepiej służyć pomocą całej społeczności lokalnej, w zasięgu której działa. Praca bibliotekarzy to nie tylko wypożyczanie książek. Poza udostępnianiem zbiorów biblioteka – jako instytucja kultury – zajmuje się również pracą kulturalno-oświatową promującą książki i czytelnictwo. Ciekawa działalność i organizacja cyklicznych imprez ukazująca różnoraką twórczość proponowaną przez cały rok pozwoliły mieszkańcom uczestniczyć w różnych przedsięwzięciach, które składały się na wspólną pracę dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Bardzo ważny jest dla nas kontakt z ludźmi i otwarcie naszej instytucji na środowisko. Zależy nam, aby biblioteka tętniła życiem i odpowiadała na potrzeby użytkowników w różnym wieku. A naszą myślą przewodnią jest: „Prawdą jest, że kultura będzie trwała, ale każde pokolenie musi od nowa zostać przekonane o wartości jej dóbr".

Organizacja wystaw, koncertów i międzynarodowych warsztatów malarskich, została doceniona przez jury złożone z przedstawicieli redakcji „Gazety Wyborczej", Radia Zachód i TVP Gorzów. Zostaliśmy zauważeni wśród setki różnych wydarzeń w całym regionie. Następnie dotarliśmy do finałowej dziesiątki nominowanych. To wielki sukces.

Dwutygodniowe Warsztaty Malarskie „Malować każdy może", które przyczyniły się do otrzymania tego wyróżnienia, były organizowane podczas wakacji w roku 2010. Wzięli w nich udział artyści i malarze amatorzy z Polski i Niemiec oraz 40 uczestników dochodzących. Celem warsztatów było upowszechnienie współczesnej sztuki malarstwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Prace, które powstały w tym czasie, można było podziwiać na specjalnych wystawach organizowanych w wielu miejscach naszego województwa oraz w Niemczech. Dzięki temu niecodziennemu zdarzeniu, jakim niewątpliwie były warsztaty malarskie, zrodziła się nowa inicjatywa, a mianowicie powstanie pracowni malarstwa i ceramiki „Art – Cafe", prowadzonej przez instruktorów malarstwa i artystów malarzy. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców w różnym przedziale wiekowym. Cotygodniowe spotkania przybliżają uczestnikom tajniki sztuki malarskiej oraz jej historię. Artyści-amatorzy mają okazję do wymiany poglądów na tematy nie tylko ściśle związane z malarstwem, ale i obyczajowe.

Utarło się uważać Lubuskie za peryferia polskiej kultury, gdzie rzadko dzieje się coś istotnego, nietuzinkowego. Okazało się, że kultura regionu nie musi egzystować na marginesie, ale jest w niej sporo niepokornej siły, odwagi i kreatywności. Trzeba to tylko dostrzec. Zwalczyliśmy stereotyp miejsca, w którym rzadko dzieje się coś ciekawego, ponadprzeciętnego. To dla nas, pracowników krzeszyckiej biblioteki, ogromna motywacja do dalszego działania i realizacji naszej pracy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się, by nasza biblioteka otrzymała tak ważne wyróżnienie w kulturze.

Jolanta Solińska

  

krzeszyce