Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Biblioteka jak bombonierka - Bibliotekarz Lubuski

Biblioteka jak bombonierka

Biblioteka_dziPomysł na nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli w zabytkowej kamienicy z początku ubiegłego wieku, położonej w starej części miasta, zrodził się w Urzędzie Miejskim w 2004 roku. Było to miejsce szczególnie sprzyjające instytucji kultury, jaką jest biblioteka publiczna, bowiem sąsiaduje z Muzeum Miejskim, dwoma szkołami i otacza je park, który mianowano w projekcie Ogrodem Sztuk.

Latem 2009 r. rozpoczął się remont, a 14 lutego 2011 o godzinie 12 próg biblioteki przekroczyli pierwsi czytelnicy. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 8,5 mln zł, w czym 50% środków pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pracownia Regionalna dokumentująca życie społeczne, kulturalne i naukowe regionu, funkcjonująca także jako czytelnia prasy oraz centrum informacji europejskiej i turystycznej, wypożyczalnia multimedialna, czytelnia komputerowa, sala wystawowa i salka konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, skomputeryzowane zbiory i system wypożyczeń oparty na RFID – to najważniejsze zmiany w zakresie funkcjonowania Miejskiej Biblioteki Publicznej w nowej siedzibie.

Kamienica biblioteki otoczona jest parkiem z dwoma fontannami, ławkami, pergolą, projektowaną zielenią i siecią chodników, z której jeden prowadzi pod mury innej, równie ważnej dla miasta instytucji kultury – Muzeum Miejskiego, do murów którego, w ramach projektu, został dobudowany amfiteatr na dziewięćdziesiąt miejsc. W parku w pogodne dni można usiąść z książką (z laptopem), wziąć udział w imprezie plenerowej, pospacerować, podumać w cieniu drzew. Takiego miejsca bardzo brakowało w naszym mieście.

Radości z otrzymania nowej siedziby towarzyszy też świadomość, jaka odpowiedzialność ciąży na mnie i na moich pracownikach. Wiemy, że przede wszystkim musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom użytkowników w zupełnie inny sposób, niż robiła to nastawiona na pracę z książką tradycyjna biblioteka. Mając już przestrzeń dla e-informacji (czytelnia komputerowa, wypożyczalnia multimedialna), dla rozmaitego typu działalności edukacyjnej oraz kulturalnej (salka konferencyjna, galeria), musimy ją w sensowny sposób wypełnić. Bibliotekarze muszą się edukować i zmieniać.

Zmiany w sposobie funkcjonowania biblioteki zaczęliśmy wprowadzać już w starej siedzibie, ale teraz je intensyfikujemy, wprowadzamy nowe pomysły, tworzymy nową tradycję.

Mieszkańcy miasta mówią, że ta biblioteka jest dla nich jak bombonierka – taki słodki prezent, dzięki któremu mają prawo nie tylko do bezpłatnego, ale też pięknego, wygodnego i nowoczesnego miejsca dostępu do książki i kultury.

  

Elżbieta Gonet
Dyrektor MBP w Nowej Soli

 

Biblioteka_Gwna_i_Oddzia_

 

Galeria