Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Działo się, oj działo! - Bibliotekarz Lubuski

Działo się, oj działo!

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Norwida – podsumowanie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze w dniach 8–5 maja br., w ramach Tygodnia Bibliotek 2011 zorganizowała szereg przedsięwzięć promujących książki i czytelnictwo. Stworzyła mieszkańcom naszego miasta wiele okazji do odwiedzenia Biblioteki Norwida.

Rozpoczęliśmy już 6 maja obchodami Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Gospodarzem tegorocznego święta była nasza biblioteka. Podczas uroczystości z udziałem władz wojewódzkich bibliotekarze obu bibliotek publicznych w Gorzowie Wlkp. oraz w Zielonej Górze zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi, resortowymi oraz nagrodami pieniężnymi. Ponadto bibliotekarze reprezentujący inne sieci – Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. M. Grzegorzewskiej oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Zielonej Górze otrzymali medale przyznane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

7 maja ruszyły przedsięwzięcia tradycyjnie już wpisane w kalendarz obchodów Tygodnia Bibliotek, cieszące się jednak niesłabnącym zainteresowaniem zielonogórzan, mianowicie Majowy Kiermasz Książek, podczas którego pojawiła się dodatkowa atrakcja – możliwość sygnowania zakupionych książek ozdobnymi pieczęciami w ramach akcji ph. „Oznacz swoje książki, by nikt nie zapomniał Ci ich oddać". Swoją ofertę prezentowało także wydawnictwo Pro Libris, stwarzając kupującym możliwość rozmów z autorami publikującymi w oficynie. Miłośnicy poezji i prozy mieli okazję spotkać się z: Jackiem Katarzyńskim, Władysławem Klępką, Januszem Koniuszem, Zbigniewem Kozłowskim, Jolantą Pytel, Jakubem Rawskim, Alfredem Siateckim oraz Henrykiem Szylkinem.

8 maja – nowość w naszych obchodach Tygodnia Bibliotek – rajd rowerowy z udziałem bibliotekarzy, miłośników książek, bibliotek i rowerów pn. Odjazdowy Bibliotekarz. Pomysł nowy w naszej bibliotece, choć inicjatywa ogólnopolska, po raz pierwszy zorganizowana rok temu w Łodzi. Kolejna edycja w bieżącym roku stała się atrakcją Tygodnia Bibliotek wielu miast w naszym kraju. Rajd zorganizowało Koło SBP przy WiMBP. Trasa rajdu biegła ulicami i ścieżkami rowerowymi naszego miasta, ale także szlakiem bibliotecznym, bowiem jego uczestnicy odwiedzili filie biblioteczne nr 5, 1, 11, 12, 4 i 9. Zadowoleni uczestnicy rajdu zgodnie zapewnili, że w przyszłym roku ponownie wezmą w nim udział.

W dniach 9–10 maja odbyła się w Norwidzie V Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „Fantastyczność i cudowność": Człowiek w zwierciadle przeszłości – ucieczka od historii do Historii. Przedmiotem dyskursu był m.in. kulturowy i antropologiczny wymiar fenomenu poczytności literatury popularnej (fantasy i science fiction). Konferencja została zorganizowana przez Instytut Filologii Polskiej UZ przy współpracy WiMBP.

W tym samym terminie mediateka „Góra Mediów" zaprosiła swoich użytkowników do udziału w dwóch imprezach: projekcji filmu Rękopis znaleziony w Saragossie w reż. Wojciecha Hasa oraz koncercie muzyki polskiej z okazji obchodów 3 Maja, z udziałem uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej.

11–12 maja – kolejna atrakcyjna forma adresowana szczególnie do zielonogórzan interesujących się astronomią. Do południa gimnazjaliści oraz wszyscy zainteresowani tematem uczestniczyli w spotkaniach popularnonaukowych ph. „Co można zobaczyć na zielonogórskim niebie?". Celem spotkań było zaznajomienie uczestników z podstawowymi zasadami obserwacji nieba, m.in. z nazewnictwem gwiazd widocznych nad miastem oraz zdolnością ich rozpoznawania. Wykład wzbogacony projekcją zdjęć prezentowali pracownicy Instytutu Astronomii UZ. Dwudniowe popularnonaukowe spotkania zwieńczyła nocna obserwacja nieba, która przyciągnęła wielu zielonogórzan. Przez teleskopy podziwiali Księżyc, z bardzo dobrze widocznym zarysem jego kraterów i nierówności powierzchni, oraz świetnie widoczną o tej porze roku planetę Saturn.

11 maja odbyły się w Norwidzie dwie ważne imprezy – wznowienie po remoncie działalności Galerii Polskiej Ilustracji Książkowej jako Muzeum Ilustracji Książkowej oraz promocja 33 numeru Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego „Pro Libris".

Miłośnicy sztuki, szczególnie pięknej ilustracji książkowej oraz dawnej książki, a także dzieci z kół plastycznych funkcjonujących w zielonogórskich szkołach uczestniczyli w otwarciu stałej ekspozycji, której tematem jest ilustracja i jej dzieje w książce drukowanej od XV do XXI wieku. Duże zainteresowanie wśród zgromadzonych wzbudziła prasa introligatorska do złoceń, wyprodukowana w Wiedniu na początku XX wieku.

Promocja 33 numeru Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego „Pro Libris", który prawie w całości poświęcony został twórczości młodych poetów, prozaików i publicystów, stała się okazją dla licznie zgromadzonej publiczności, w tym również przedstawicieli lokalnego środowiska literackiego do interesującej dyskusji na temat lubuskości jako miejsca determinującego sposób uprawiania literatury.

12 maja otwarto wystawę fotogramów Stefana Kurzawińskiego, fotografika, prezesa Towarzystwa Miłośników Kazimierza Dolnego, dostarczając wiele przeżyć miłośnikom urokliwego Kazimierza Dolnego. Miłośnicy poezji z kolei mieli okazję podziwiać krakowskiego barda Piwnicy pod Baranami, poetę – Leszka Długosza, który wystąpił w ramach kolejnej edycji Zielonogórskiego Salonu Poezji.

13 maja Biblioteka Norwida zaprosiła zielonogórzan do udziału w projekcie „Żywa Biblioteka", który w naszej książnicy w bieżącym roku został zainicjowany po raz pierwszy. Polega on na spotkaniu z osobami ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z dyskryminacją. „Żywa Biblioteka" ma na celu promocję idei tolerancji i różnorodności, daje szansę poznania inności i wyzbycia się niesłusznych opinii na temat poszczególnych grup. Akcja umożliwia skonfrontowanie własnych poglądów, opinii dotyczących osób dyskryminowanych z samymi zainteresowanymi. Wydarzenie zorganizowane zostało w konwencji biblioteki, która udostępnia „żywy" księgozbiór. Naszymi „Żywymi Książkami" byli: mama niepełnosprawnego dziecka, Żydówka, feministka, przedstawiciele mniejszości seksualnych – gej i lesbijka.

W bardzo bogatej ofercie obchodów Tygodnia Bibliotek nie zapomniano o najmłodszych, stwarzając im oraz ich rodzicom możliwość uczestniczenia w ciekawych imprezach popularyzujących literaturę dziecięcą, czytanie, promujących biblioteki jako miejsce atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego, otwartego i przyjaznego dla najmłodszych zielonogórzan.

10 maja Klub Mam zorganizował zajęcia tematyczne z książką pn. Franklin i książka z biblioteki. Zajęciom towarzyszyły warsztaty plastyczne dla dzieci, które wykonywały zakładki do ulubionych bajeczek.

12 maja Oddział dla Dzieci oraz filie dziecięce nr 2 i 9 zorganizowały na placu Bohaterów happening bibliotek dziecięcych promujący patronów tych bibliotek.

13 maja znani zielonogórzanie czytali dzieciom fragmenty ulubionych książek. Wśród zaproszonych gości byli: Wioleta Haręźlak – wiceprezydent Zielonej Góry, Robert Dowhan – prezes Klubu Żużlowego Falubaz, Magda Mikołajczyk – artystka kabaretowa, reprezentująca kabaret „Słoiczek po cukrze", Agnieszka Der – dziennikarka radia RMFMAXXX, Janusz Życzkowski – dziennikarz Radia Zielona Góra oraz Jacek Katarzyński – filmowiec.

Wiele atrakcyjnych form w Tygodniu Bibliotek proponowały czytelnikom również filie WiMBP. W Filii nr 1 odbyło się spotkanie z prozaikiem Krzysztofem Koziołkiem. Filia nr 11 zaprosiła najmłodszych czytelników na spotkanie z Izabelą Klebańską, autorką książek dla dzieci, popularyzującą również muzykę. Filia nr 2 zaprezentowała dwie wystawy: Książka jest ogrodem noszonym w kieszeni..., na której prezentowano bogato ilustrowane książki dla najmłodszych, oraz wystawę wypowiedzi dorosłych czytelników Filii na temat książek, które szczególnie wzbudziły w nich emocje, refleksje, uczucia. Zorganizowano także warsztaty plastyczne, podczas których dzieci tworzyły ulotki reklamujące Bibliotekę Słonia Elmera. W Filii nr 9 odbyły się warsztaty literacko-plastyczne przybliżające dzieciom postać patrona biblioteki – Brombę i przyjaciół. Ponadto w ramach akcji Brombolandia dorośli czytelnicy Filii czytali dzieciom swoje ulubione bajki. Filia nr 12 zaprosiła sześciolatków na warsztaty plastyczne pn. Biblioteka widziana oczami dziecka. Dla tej grupy wiekowej Filia zorganizowała także samodzielne czytanie ulubionych bajek.

 
Dorota Kaczmarek