Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Tydzień Bibliotek 2011 w WiMBP im. Z. Herberta – podsumowanie - Bibliotekarz Lubuski

Tydzień Bibliotek 2011 w WiMBP im. Z. Herberta – podsumowanie

Biblioteka Herberta zaproponowała swoim czytelnikom szereg interesujących propozycji, tj.: konkursy recytatorskie, konkursy plastyczne, spotkania ze znanymi gorzowianami, wystawy, spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, pasowania na czytelników, lekcje biblioteczne, kiermasze taniej książki, głośne czytanie.

Oto kilka z nich:
W Oddziale Dziecięcym, w dniach 9 i 13 maja zorganizowano dwa spotkania, na których dzieci poznały historię ustanowionego w 2002 r. Dnia Polskiej Niezapominajki, święta wzajemnej serdeczności i pamięci. Chcąc uczcić to nietypowe święto, dzieci metodą origami wykonały niezapominajki i obdarowywały nimi czytelników odwiedzających bibliotekę.
9 maja w Filii nr 17 zorganizowano prezentację pt. Pies w służbie celnej, którą przygotowali funkcjonariusze Służb Celnych do spraw zwalczania przestępczości. Spotkanie rozpoczęła st. asp. Izabela Leszczyńska, która przeczytała dzieciom utwór W. Chotomskiej pt. Pięciopsiaczki. Następnie przedstawiła multimedialną projekcję ukazującą psy celne podczas ich służbowych obowiązków. Tym samym wprowadziła słuchaczy w temat przewodni spotkania, mówiąc m.in. o tym, dlaczego w służbie celnej zatrudnia się psy, czego takie psy szukają, jakie rasy mają predyspozycje do tego typu pracy, jak przebiega ich szkolenie. Kolejnym, bardzo ekscytującym punktem spotkania był pokaz umiejętności wyszkolonego psa do zadań specjalnych. Pokaz odbył się pod okiem opiekunów – celników z Rzepina. Labrador imieniem Heros, wyszkolony do wykrywania ukrytego tytoniu pokazał, jak szybko i bezbłędnie potrafi odnaleźć zakamuflowane fanty. Ten niezwykle sympatyczny czworonóg, jak i jego umiejętności zrobiły na uczestnikach spotkania ogromne wrażenie.
11 maja w Filii nr 3 odbyło się spotkanie z Piotrem Paluchem, znanym gorzowskim żużlowcem, wieloletnim kapitanem Stali Gorzów, obecnie trenerem młodzieżowców w KS Stal Gorzów. W imprezie wzięli udział najmłodsi kibice żółto-niebieskich – uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Spotkanie było wyśmienitą okazją do osobistego poznania sławnego sportowca i uzyskania autografu. Dla fanów „czarnego sportu" to wydarzenie było niesamowitym przeżyciem i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.
12 maja w Oddziale Dziecięcym można było wysłuchać jak przedszkolaki - uczestnicy konkursu recytatorskiego pt. Bajkowy świat poetów polskich w interpretacji dziecięcej, przebrane za postaci z bajek recytowały utwory znanych i lubianych polskich autorów: Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej, a ich starsi koledzy z II klasy szkoły podstawowej dali popis swych umiejętności muzycznych, grając na gitarze i skrzypcach. Jury wyłoniło trzech laureatów, którzy otrzymali nagrody książkowe, dla wszystkich zaś uczestników przygotowano upominki.
12 maja Filia nr 4 zaprosiła na wernisaż wystawy malarstwa pt. Ze sztalugami po Gorzowie autorstwa Augustyna Jagiełły, gorzowskiego artysty, założyciela nauczycielskiej Grupy Plastycznej „Wena", wieloletniego nauczyciela plastyki, pomysłodawcy i twórcy miejskiej szopki, mającego w swoim dorobku liczne wystawy indywidualne, m.in. w Warszawie, Częstochowie i Frankfurcie nad Odrą. Uczestnicy wernisażu obejrzeli uwiecznione na płótnie urokliwe zakątki naszego miasta widziane okiem artysty.
13 maja 2011 r. w Filii nr 6 młodzież spotkała się z dr Krystyną Kamińską, gorzowską autorką wielu publikacji o tematyce regionalnej. Na spotkaniu prelegentka przedstawiła sylwetki lokalnych twórców kultury, a następnie wspólnie ze słuchaczami interpretowała teksty poetyckie i prozatorskie gorzowskich literatów.
Już tradycyjnie w trakcie Tygodnia Bibliotek w filiach dziecięcych zorganizowano uroczyste pasowania na czytelników, podczas których najmłodsi mieszkańcy naszego miasta po złożeniu przysięgi na „wierność" książce oficjalnie wstąpili w szeregi czytelników filii dziecięcych. Na potwierdzenie tego faktu nowi adepci otrzymali legitymacje czytelnika.
Ogółem w 48 imprezach uczestniczyło 1153 osób.


Mariola Merxmüller

 

11.05.2011_P.Paluch 

padsowanie_na_czytelnika_F14