Tydzień Bibliotek w PBW w Zielonej Górze – relacja - Bibliotekarz Lubuski

Tydzień Bibliotek w PBW w Zielonej Górze – relacja

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze włączyła się do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Polsce, przygotowując wiele interesujących propozycji dla czytelników i bibliotekarzy.

Hasło „Biblioteka zawsze po drodze, nie omijam – wchodzę" zainspirowało nas do działań promujących ideę ogólnodostępnej i przyjaznej biblioteki. Szczegółowy program zamieszczono na stronie internetowej PBW, zadbano także o nagłośnienie wydarzeń w mediach. Obchody zainaugurowała wystawa Talenty dzieci i młodzieży, efekt współpracy z Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza" w Zielonej Górze.

Spotkania lubuskich nauczycieli bibliotekarzy to znakomita okazja do wymiany doświadczeń, nawiązywania współpracy, promocji biblioteki w środowisku. 11 maja odbyło się VIII Spotkanie metodyczno-integracyjne przebiegające pod hasłem Rok szkolny 2010/2011 Rokiem Odkrywania Talentów. Wśród licznie przybyłych obecni byli: dr Andrzej Buck – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, Halina Łopuch – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zielonej Górze, Barbara Tymszan – kierownik Biblioteki Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., Krystyna Krzywak – kierownik Działu Informacji i Doradztwa Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., Barbara Dobrzyniewska – metodyk z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. Dr Urszula Gembara z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zielonej Górze wygłosiła wykład Wspieranie rozwoju talentów u dzieci i młodzieży, a Dorota Polaczek – wicedyrektor Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza" w Zielonej Górze przedstawiła działalność i ofertę edukacyjną swojej placówki adresowaną do dzieci i młodzieży.

W cyklu „Bibliotekarskie pasje" Koło SBP we współpracy z biblioteką przygotowało otwarte warsztaty poświęcone technice decoupage, polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowanej powierzchni wzoru wyciętego z papieru ryżowego lub serwetki. Zajęcia, które mistrzowsko prowadziła Mirosława Sobecka z ZSZ PBO, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczki wykorzystując dostępne materiały, ozdobiły pudełka, doniczki i deseczki. Po zajęciach przygotowano wystawę wykonanych prac.
Niezapomnianych, smakowitych wrażeń dostarczył uczestnikom i konsumentom II Bibliotekarski Festiwal Kulinarny. Był okazją do prezentacji kuchni świata. W konkursie wzięło udział czterech wystawców prezentujących potrawy kuchni: austriackiej, włoskiej, żydowskiej oraz miks sałatek świata. Wystawców oceniała publiczność oraz komisja, w skład której wchodził znany plastyk Adam Bagiński. Grand Prix Festiwalu przypadł w udziale Mirosławie Sobeckiej, która przygotowała bruschettę z papryką, pomidorami i czosnkiem oraz wspaniale zaaranżowała pachnące bazylią stoisko. Rozkosz dla podniebienia stanowił sernik wiedeński Jadwigi Matuszczak. Nasi goście aktywnie uczestniczyli w konkursach, podczas których rozpoznawali zioła, przyprawy, potrawy kuchni greckiej i meksykańskiej, układali kulinarne puzzle. Zainteresowaniem cieszyły się pozakonkursowe potrawy prezentowane na stole degustacyjnym, przygotowane przez fanów dobrej, bibliotekarskiej kuchni. Festiwalowi towarzyszyła wystawa książek kucharskich, obrazów o tematyce kulinarnej i szkła artystycznego. Zainteresowani otrzymali komplet przepisów kulinarnych.

Bibliotekarski maj to miesiąc, w którym czytelnicy mogą rozliczyć się z przetrzymanych materiałów bibliotecznych bez naliczania kar za ich nieterminowy zwrot. Dzięki majowej amnestii PBW odzyskała wiele cennych książek.

Okazją do nabycia za niewielkie pieniądze lub przysłowiową złotówkę był Kiermasz Książek przygotowany w Wypożyczalni PBW.

W ramach święta bibliotekarskiego, 8 maja biblioteka umożliwiła czytelnikom dostęp do katalogu elektronicznego, który daje możliwość przeszukiwania księgozbioru PBW oraz zamawiania i rezerwowania materiałów przez internet. Czytelnicy otrzymali nowe karty biblioteczne.

Pomysły i ich realizacja były dziełem pracowników biblioteki i członków Koła SBP, którzy mają nadzieję, że w przyszłym roku będą mogli zaproponować równie interesujący program.

Anna Woźnicka, Renata Zubowicz