Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego w Tygodniu Bibliotek - Bibliotekarz Lubuski

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego w Tygodniu Bibliotek

Fot._bm_2Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja realizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jej celem jest popularyzowanie bibliotek i ich roli w nowoczesnym społeczeństwie wiedzy, promowanie czytelnictwa oraz – w szerszym planie – aktywnego udziału w kulturze. Jest to akcja społeczna, w której uczestniczą wszystkie rodzaje bibliotek, a także wydawnictwa, centra kultury, media, placówki oświatowe. Tydzień Bibliotek przypomina o kluczowej roli książki w postępie cywilizacyjnym oraz w rozwoju osobistym każdego, szczególnie młodego człowieka. Wszystkie przygotowane działania rozpoczynają się 8 maja, w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, i trwają tydzień.

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka zawsze po drodze, nie omijam – wchodzę" to jednocześnie zaproszenie do częstego odwiedzania książnic: książki i biblioteki towarzyszą przecież ludziom przez całe życie. Biblioteka ciągle jest niezastąpionym miejscem nauki, studiowania, spędzania wolnego czasu. Już przed wiekami najwspanialsze cywilizacje były dumne ze swoich bibliotek; dziś własnymi książnicami i kolekcjami szczycą się miasta, uniwersytety, szkoły. Wizyta we współczesnej bibliotece może dać satysfakcję każdemu: tradycjonaliście, który z przyjemnością szpera wśród książek na regałach, oraz czytelnikowi XXI wieku, chętnie korzystającemu z elektronicznych katalogów i cyfrowych zasobów biblioteki.

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, jak co roku, zaproponowała czytelnikom cykl wystaw, prezentacji oraz wykładów ukazujących wielokierunkowość pracy współczesnej biblioteki naukowej. Biblioteka uniwersytecka – w odróżnieniu od bibliotek publicznych – wszystkie swoje działania kieruje przede wszystkim do specyficznej i ściśle określonej grupy odbiorców: studentów oraz pracowników nauki. I ta właśnie grupa była głównym – choć nie jedynym (bardzo cieszy udział w imprezach młodzieży z zielonogórskich szkół średnich!) – adresatem przedsięwzięć realizowanych w Tygodniu Bibliotek. Służyć one miały pogłębieniu wiedzy czytelników na temat bogatych zasobów biblioteki oraz – być może także – odkryciu przed nimi tego, czego dotąd o swojej książnicy nie wiedzieli.

Wszyscy miłośnicy ciekawej i pięknie wydanej książki obejrzeć mogli wystawę zaprezentowaną w holu budynku głównego kampusu B poświęconą niezwykłym książkom. Książki zostały tu pokazane z miłością, ale także z bibliotekarskim przymrużeniem oka. Do gablot trafiły najciekawsze egzemplarze ze współczesnych kolekcji biblioteki: miniaturowe wydawnictwa bibliofilskie, bogato ilustrowane albumy okolicznościowe i krajoznawcze, barwne przewodniki po Europie i świecie, najpopularniejsze podręczniki akademickie, reprinty cennych rękopisów i wiele innych rarytasów sztuki edytorskiej.

Natomiast na wystawie Czytamy przez całe życie pokazanej w kampusie A pojawiły się zdjęcia tych, dla których lektura jest ciągle najlepszą rozrywką i sposobem spędzania czasu. Autorka wystawy, Maria Januszewicz (Biblioteka UZ), na swych pięknych fotografiach uwieczniła spotkanych w różnych miejscach i w różnych sytuacjach miłośników książek. Okazuje się – co dostrzec można na zdjęciach – że człowiek z książką zawsze jest interesującym obiektem dla fotografa: w bibliotece, ale także w okolicznościach nieformalnych – na wakacjach, podczas odpoczynku i wycieczek za miasto.

Prawdziwym wydarzeniem artystycznym była z pewnością wystawa zorganizowana w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki. Galeria zaprezentowała cykl prac jednego z najwybitniejszych polskich grafików, Ryszarda Otręby, zatytułowany Wyodrębnienie znaku.

Dużą popularnością cieszyła się także prezentacja XIX-wiecznych czasopism polskich ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej przygotowana przez Dział Czasopism. Każdy zainteresowany prasą i jej historią mógł przejrzeć reprint „Merkuriusza Polskiego", najstarszej polskiej gazety wydawanej w 1661 roku, a także mnóstwo oryginalnych czasopism z XIX wieku, takich jak „Gazeta Krakowska", „Dziennik Wileński", „Goniec Krakowski", „Czas", „Tygodnik Literacki", „Tygodnik Ilustrowany", „Mucha", „Bluszcz", „Tygodnik Mód", „Wiadomości Brukowe".

Jeszcze starsze wydawnictwa można było podziwiać podczas prezentacji Działu Zbiorów Specjalnych Książki cenniejsze od złota. Pokazano prawdziwe skarby ukryte na co dzień w pilnie strzeżonych magazynach biblioteki: Biblię Lopolity (1561), Biblię brzeską (1563), Icones Królów Polskich Jana Głuchowskiego (1602), pierwsze wydanie Pana Tadeusza (1834), Statut Bractwa Kurkowego w Zielonej Górze z końca XVII wieku i wiele innych pereł narodowego piśmiennictwa z kolekcji biblioteki.

O innym, cyfrowym obliczu współczesnych książnic traktowała prezentacja Działu Informacji Naukowej i Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej Biblioteka bez papieru. Omówiono wybrane, najbardziej wartościowe biblioteki cyfrowe w Polsce i na świecie oraz ich zasoby. Warto wiedzieć i pamiętać, że w XXI wieku dzięki zaawansowanym technologiom czytelnik nie tylko odwiedza bibliotekę: może także – za pośrednictwem internetu – zaprosić ją do swego domu.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek był szczególnie wyjątkowy dla wszystkich pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej z jednego jeszcze powodu: właśnie na początku maja tego roku rozpoczęła się długo oczekiwana przez całą społeczność akademicką Zielonej Góry budowa nowego gmachu biblioteki.

  

  Beata Mirkiewicz
Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

Fot._bm

   

Fot._M._Lalko