JA to inny TY - Bibliotekarz Lubuski

JA to inny TY

Pomimo niepogody w MBP Żary jest gwarno i wesoło. A wszystko za sprawą warsztatów integracyjnych dla dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Tym razem rozmawialiśmy o tym, kim dla nas jest przyjaciel. Ale po kolei…

Zaczęliśmy tradycyjnie od przypomnienia swoich imion i zabawy integracyjnej. Powitaliśmy naszego gościa specjalnego – panią Halinę Majeryk, przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Żary. Przypomnieliśmy też KODEKS ZASAD. A później było głośne czytanie. Dzieci czytały książkę „Alberta szuka miłości”, opowiadały o swoich przyjaźniach i wypisywały cechy przyjaciela. Nawet dorośli mogli opowiedzieć o swoich przyjaciołach. W międzyczasie były piosenki i zabawy integracyjne. Po przerwie, podczas której można było zintegrować się wspólnie jedząc przygotowane na okazję warsztatów ciasteczka i owoce, rozpoczęliśmy część drugą warsztatów. Dzieci malowały swojego przyjaciela. Oczywiście w grupach, aby jeszcze lepiej się poznać. Rysunki naklejaliśmy na kartony, z których najpierw próbowaliśmy ułożyć wieżę, ale jeden człowiek nie utrzyma aż tylu innych, dlatego kartony pospadały. Później ułożyliśmy kartony w kształt piramidy, aby pokazać, jak budowane są relacje. Na koniec dzieci mogły opowiedzieć o swoich uwagach na temat zajęć. Na szczęście wszystko im się podobało. Po wspólnym zdjęciu pożegnaliśmy się. Były też uściski i prośby, aby takich spotkań było więcej. To dla nas, jako organizatora, najwyższa pochwała.

Agnieszka Machej