Księżniczka Matylda - Bibliotekarz Lubuski

Księżniczka Matylda

ksiezniczka Matylda mniejszePoczątek roku 2024 przynosi miłą niespodziankę dla wiernych czytelników i zagorzałych wielbicieli Myszy Matyldy. Już 19 lutego na GOcast i Spotify odbędzie się premiera zbioru opowiadań pt. „Księżniczka Matylda”. Jest to piąty tom perypetii mysiej bohaterki w wersji audio. Autor: Władysław Wróblewski. Czyta: Paweł Ptaszyński. Zapowiada: Anna Paliga.

Witajcie po raz piąty w świecie myszy Matyldy!
Myśleliście może, że biblioteczna mysz po spenetrowaniu domu i podwórza spoczęła na laurach? Spodziewaliście się, że wiedzie spokojne życie między norką a kuchnią? Nic podobnego! Nasza bohaterka jest ciekawa świata. Szuka nowej wiedzy, wszystko chce przeżyć i każdego poznać. Tym razem nasza chrobotka zajrzy w oczy tulipana, które… wcale nie są oczami. Odkryje tajemnicę siedmiu kropek biedronki. Spotka motyla bez skrzydeł. Dzięki wytrwałemu kopaczowi dostąpi wielkiego zaszczytu. Pozna kopciuszki, które wcale się nie wybierają na bal do księcia. Udzieli także gościny dawnemu wrogowi.

Czy wiecie, jak się nazywał pierwszy człowiek na Księżycu? Tak, był to Polak, pan Twardowski. Ale co jego historia robi w zbiorze mysich opowieści? Tego dowiecie się, kiedy wysłuchacie książki pod tytułem „Księżniczka Matylda”.

Spis treści zbioru „Księżniczka Matylda”
Matylda i mieszkanka jabłka
Matylda pisze elementarz
Matylda i kopciuszek
Matylda i siedem czarnych kropek
Matylda i cywil
Kopiec myszy Matyldy
Matylda i oczy tulipana
Historia mistrza Twardowskiego

Najważniejsze postacie występujące w zbiorze „Księżniczka Matylda”:
Owocówka jabłkóweczka
Przyjaciele z piórnika - gumka Myszka i cyrkiel
Ludzie – Helenka, Maciek i ich rodzice
Para ptaków kopciuszków
Biedronka siedmiokropka
Żołnierze kompanii karaluchów – sierżant Smiecik i szeregowi Szczypek, Chrupek, Szperacz
Mucha Bzyczka
Kret Kopaczek
Księżniczka Rusałka Pawik
Księżniczka Rechotka
Pająk Sieciak
Lustro
Bohaterowie „Historii mistrza Twardowskiego”
Mysi chłopiec Wścibik
Mistrz Twardowski
Kot
Diabeł Mefistofeles

W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kamieniu Wielkim powstały lalki przedstawiające bohaterów opowiadań o myszy Matyldzie. Instruktorka Milena Stankiewicz zaprojektowała główną bohaterkę Matyldę. Dzięki projektom wolontariuszki Zuzanny Cichosz powstali: mama i tata Matyldy, brat Błażej, szczur Gryzomir, mucha Bzyczka, pasikonik Melodek.

Pierwsze nagrania opowiadań z Matyldą w roli głównej ukazały się w roku 2020, w czasie pandemii, w serwisie YouTube. Biblioteka Wojewódzka w Zielonej Górze zamieściła je w ramach cyklu „Poczytajki”, a lektorami byli Monika Simonjetz (kierownik Działu Badań i Analiz WiMBP) i dziennikarz radiowy Paweł Ptaszyński.

W serwisach GOcast i Spotify bezpłatnie dostępne są audiobooki w interpretacji Pawła Ptaszyńskiego, zapowiada Anna Paliga:
„Przygody myszy Matyldy”
„Mysz Matylda i przyjaciele”
„Wigilia myszy Matyldy”
„Matylda wychodzi z domu”
„Księżniczka Matylda” (premiera 19 lutego)
Wersja ukraińska „Пригоди мишки Матильди” – wybór ośmiu opowiadań z pierwszych dwóch zbiorów. Czyta Wiktoria Szafrańska. Audiobook dostępny na GOcast, Spotify i w ukraińskim serwisie Audiokazky

Wszystkie opowiadania do samodzielnego czytania dostępne są na stronie: www.bajkiwitnika.pl

Mysz Matylda w piątej odsłonie czeka na czytelników i słuchaczy!